Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 03-04-16, 23:30
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τους 2 παραπάνω ότι η λέξη πείραμα είναι βαριά με δεδομένο ότι υπάρχουν ζωντανά στην μέση. Από την άλλη όμως δεν παύει να είναι πείραμα υπό την έννοια ότι δεν χρησιμοποιείτε αυτός ο τρόπος βιολογικής φίλτρανσης σε ενυδρεία γλυκού νερού ενώ αντίθετα είναι ο πιο διαδεδομένος στο θαλασσινό.

Αυτό όμως που δεν δέχομαι με τίποτα είναι ότι τα ψάρια ταλαιπωρούνται και μάλιστα λόγω κακής ποιότητας νερού και ακόμα χειρότερα από ύπαρξη αμμωνίας. Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει πιο efficient τρόπος βιολογίας από όλες της απόψεις άρα αμμωνία, νιτρώδη τα ξεχνάμε, Επίσης δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος βιολογίας όσον αφορά τα νιτρικά. Δέχομαι όμως διάφορα άλλα όπως: δεν παρέχει χημικό και μηχανικό φιλτράρισμα, ότι ο συγκεκριμένος τρόπος δεν μπορεί να εφαρμοσθεί σε πολλούς τύπους ενυδρείων, ότι ο κοραλιογενής βράχος και άμμος δεν είναι αισθητικά σωστός σε ενυδρεία γλυκού νερού.

Όσον αφορά την λάσπη, απλά δεν υπάρχει. Ο λόγος είναι η μεγάλη κυκλοφορία του νερού αλλά και η ανασκαφές και σιφωνάρισμα που κάνουν τα ψάρια όπως φαίνεται σε κάποια σημεία του παρακάτω video:

BORKED

Επίσης χρησιμοποιώ υαλοβάμβακα για την συλλογή floating μπίχλας.

Για να προχωρήσουμε όμως την συζήτηση παρακάτω έχω να κάνω 3 παρατηρήσεις:
1. Θυμάται κανείς την αντιμετώπιση που είχαν τα filterless θαλασσινά εκεί στις αρχές του 2000? Η εκφράσεις τύπου "δεν ρισκάρω τα πανάκριβα ψαράκια /κοραλάκια μου", "απλά δεν γίνεται χωρίς canister", "με αυτές της π@π@ριες που προτείνονται μου έρχεται να βάλω και 3ο canister" και πολλά άλλα ήταν πολύ κοινές. Κάποιοι νέοι κυρίως χομπίστες το τόλμησαν με πολύ καλά αποτελέσματα αφήνοντας τους παλιούς να θέλουν καμία 5ετία να παραδεχτούν το λάθος τους.
2. Η τεχνολογία είναι εδώ για να δίνει εναλλακτικές και όχι να παγιώνει καταστάσεις 30ετίας. Αν βρισκόμασταν στο 2000 δεν θα έκανα ποτέ ένα τέτοιο εγχείρημα. Δεν είμαι τόσο χαζός να αγόραζα τους wave-makers-stream pumps της εποχής πού ήταν πανάκριβοι αντίθετα θα αγόραζα ένα εξωτερικό φίλτρο για να κάνω την δουλειά μου, σήμερα όμως η τεχνολογία μας έχει δώσει και αυτό εργαλείο σε πολύ προσιτές τιμές. Κάποτε τα reef αλλά και τα απαιτητικά φυτεμένα ήθελαν MH ή άστο καλύτερα, σήμερα υπάρχουν φωτιστικά με T5 και Leds με πανίσχυρο φωτισμό και οι MH είναι τρίτο-τέταρτη επιλογή.
Κάποτε δεν στηνόταν reef χωρίς skimmer, σήμερα πολλοί το τολμούν.
3. Παρόμοιο post ανάρτησα σε ξένο forum(εκεί το filterless ήταν με μικρά γράμματα αλλά με αυτό κόλλησαν). Η αντίδραση τους παιδιά ήταν πολύ διαφορετική σε σχέση με την δικιά μας εδώ. Δεν ξέρω αν είναι πιο ανοιχτόμυαλοι ή απλά πιο ευγενικοί
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01584 seconds with 11 queries