Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 04-11-14, 17:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους.

Επειδη συντομα θα ειμαι και εγω στην θεση του Stanis, παραθετω καποιες αποριες που εχω για να μην καταληξω να κανω πατεντες.

1. Μεχρι τωρα νομιζα οτι η χρηση κοντρα πλακε ηταν ψιλομονοδρομος δεδομενου οτι τα νερα του ενυδρειου λιγο η πολυ πεφτουν στο επιπλο σε αλλαγες κλαδεματα κτλ κτλ. Βλεπω οτι τελικα δεν ειναι ετσι. Τι αλλες επιλογες ξυλου υπαρχουν ?

2. Οταν λες Πολυκαρπε ασταρωμα μιλας για βελατουρα? Η υπαρχει ασταρι που δεν βαφει το ξυλο ( αφηνει το φυσικο χρωμα και νερα να φαινονται ) ?

3. 2-3 χερια βερνικωμα με τι βερνικι? Aquaxyll τυπου ( που ειναι και προστατευτικο ) η υπαρχει καθαρο βερνικι που ειναι για τον "καλλωπισμο" του ξυλου?

4. Βερνικωμα με πιστολι. Δεν εχω βρει βερνικι ( βεβαια μιλαω για τα βερνικια που περιεχουν και προστασιες ) που να εφαρμοζεται με πιστολι. Τουλαχιστον στο κουτι τους, ως τροπο εφαρμογης εχουν ρολο/πινελο/εμβαπτιση. Ποια ειναι αυτα τα βερνικια που εραρμοζονται και με πιστολι?

Το προβλημα ειναι οτι υπαρχει μεγαλη ποικιλια προιοντων για την ιδια δουλεια και καποιος απειρος ( σαν εμενα ) χανεται μπροστα στις επιλογες. Οποτε αν καποιος μπορει να απαντησει με παραδειγματα προιοντων ( ονοματα ) θα βοηθουσε πολυ.
Κοίτα φίλε μου, κατά αρχήν είμαι ερασιτέχνης και όχι επαγγελματίας , και αυτά που θα σου πω είναι από τη προσωπική μου εμπειρία σε διάφορες κατασκευές.

1. Και άλλα ξύλα μπορείς να βάλεις αρκεί να βρεις ένα τρόπο να τα προστατέψεις από την υγρασία, ακόμα και το κόντρα πλακέ θέλει μια υποτυπώδη προστασία. Τα πιο επικίνδυνα είναι τα ξύλα που είναι από νοβοπάν , αυτά που είναι από χοντρό πριονίδι, έχουν μεγάλους πόρους , καλύπτονται πιο δύσκολα και περνάει το νερό πολύ πιο εύκολα, αν καταφέρεις να καλύψεις και να στεγανοποιήσεις καλά το σόκορο μιας μελαμίνης τότε δεν θα έχεις πρόβλημα αν αυτό βραχεί κάποια στιγμή. Το MDF επειδή έχει πιο ψιλό πριονίδι, σαν σκόνη για την ακρίβεια , το καλύπτεις σχετικά πιο εύκολα, κάνεις ένα τρίψιμο, βελατούρα ξανά τρίψιμο, βελατούρα και βάψιμο ή βερνίκι-τρίψιμο , βερνίκι κάνα 2 χέρια μετά, θα σου αντέξει και αυτό αν βραχεί. Όλα αυτά εννοείται όχι να τα βουτάς μέσα στο νερό, απλά να βραχούν μόνο και να μαζέψεις τα νερά με κάποιο πανί

2. Αστάρωμα σε ξύλο ξέρω μόνο τη βελατούρα, αλλιώς βερνίκι, τρίψιμο με πατόχαρτο (πολύ ψιλό γυαλόχαρτο) να φύγουν τυχόν μπιμπίκια και ξανά πέρασμα

3. Βερνίκια υπάρχουν με βάση το νερό ή βερνίκια διαλύτου. Το Aquaxyll είναι βερνίκι νερού και δεν έχει καμιά παραπάνω προστασία από τα άλλα βερνίκια. Πιο ανθεκτικά θεωρώ πως τα βερνίκια διαλύτου

4. Από όσο ξέρω , όλα τα βερνίκια διαλύτου μπαίνουν και σε πιστόλι, αλλά θέλουν πιο μεγάλη αραίωση, αλλά πρέπει να τα αραιώσεις με διαλυτικό νίτρου ή διαλυτικό πιστολιού, όπως το λένε κάποιες εταιρίες, γιατί έτσι εξατμίζεται εύκολα το διαλυτικό , και το βερνίκι έχει πιο λεπτό στρώμα και στεγνώνει πιο γρήγορα, και τα χρώματα σε spray τέτοια διαλυτικά έχουν για αυτό στεγνώνουν πιο εύκολα .

Προσωπικά , για ξύλα που τα έχω έξω , χρησιμοποιώ συντηρητικό και όχι βερνίκι, γιατί έχω παρατηρήσει τρελή αντοχή στις καιρικές συνθήκες. Το συντηρητικό ένα είδος βερνικιού είναι και αυτό , αλλά είναι βερνίκι εμποτισμού, μπαίνει μέσα στο ξύλο, και δεν επηρεάζεται εύκολα από τις καιρικές συνθήκες, σε αντίθεση με τα άλλα βερνίκια, που είναι βερνίκια επιφανείας και χαλάνε πιο εύκολα, ειδικά αν βρέχονται ή τα χτυπάει ήλιος (ο ήλιος τα χαλάει όλα κάποια στιγμή), για ξύλα εσωτερικού χώρου βάζω κανονικό βερνίκι ή πέρασμα με βελατούρα νερού και ρεπουλίνη νερού, έχω παρατηρήσει πως η ρεπουλίνη νερού , εκτός ότι στεγνώνει πιο γρήγορα, κιτρινίζει πολύ πιο δύσκολα, ειδικά το άσπρο. Για κατασκευές που καταπονούνται περισσότερο, όπως ράφια σε αποθήκη κλπ , τότε βάζω ρεπουλίνη διαλύτου, αργεί να στεγνώσει αλλά έχει μεγάλη αντοχή.

Αυτά από εμένα, σίγουρα ένας επαγγελματίας ξυλουργός ή ακόμα καλύτερα , ένας επαγγελματίας λουστραδόρος θα μας δώσει πιο αξιόπιστες πληροφορίες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,09728 seconds with 11 queries