Θέμα: The Wild Roots
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 01-11-10, 07:17
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμορφο το νέο aquascape! Από φωτισμό, τι έχεις; Το κόκκινο μυριόφυλλο αριστερά το βλέπω αρκετά ασθενικό. Σκέφτεσαι να βάλεις και άλλα φυτά στην πίσω ζώνη ή θα αφίσεις να φαίνεται το φόντο. Αλήθεια τι είναι η αφίσα πίσω; Δίνει όμορφο αποτέλεσμα!
150W 3λαμπες grolux, 1 coolwhite, 1 day light.
To μυριοφυλλο το κλαδεψα πριν μερικες μερες γιατι ειχε μεγαλωσει πολυ και εκριβε το φως απο το κατω του μερος για αυτο ειναι ετσι
Ριζοχαρτο ειναι το φοντο

ευχαριστω

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαινεται υγιες και λαμπερο ηδη. Αυτο που λειπει ομως ειναι τα stem plants πισω. Δεν ισορροπει και δεν προκειται αν δεν μπουν φυτα που θα δωσουν ογκους.
Το κοκκινο μυριοφυλλο σκεψου να το κρατησεις σαν μια μικρη προσθηκη ..ματσακι 4-5 κοτσανακια ισα για να δινει χρωμα.

στην ριζα μπροστα απο ολα τα μυριοφυλλα εχω βαλει flame moss απο κατω εχω blyxa δεν θα δωσει λιγο ογκο οταν μεγαλωσει η μοςς???

Μου αρεσε αυτο που εκανες με το Bolbitis !! γιατι δεν επεκτεινεις την ιδεα σου ακομα παραπερα βαζοντας με βεντουζες μια μεγαλυτερη ριζα διαγωνια και καθοδικα ;

ο bolvitis ειναι απο τον Στρατηγο, σε ολα τα αλλα πλαινα τζαμια εχω μηχανηματα

Η Pelia εκει που ειναι δεν... Η θεση της ειναι στη βαση αναμεσα στις πετρες και τις ριζες.

ειναι ευκολο να το αλλαξω γιατι ειναι σε μια μικρη ριζα μονη της θα δοκιμασω

Κατι τελευταιο ειναι οτι στα λεπτα ξυλα ειναι δυσκολο να βαλεις moss και να ταιριαξουν με το συνολο. Γενικα τα λεπτα ξυλα ειναι δυσκολα στο aquascaping. Καλυτερα λοιπον μονο κοντα στη βαση moss και τα εναερια κλαδια να μεινουν γυμνα.

ελεγα να γινει μια ακομα φουντα πανω πανω, και τα αλλα απλα να εχουν λιγο πρασιναδα....

Αυτη τη στιγμη το πας πολυ καλα και ηδη εχεις βρει το Hardscape. Παμε για τα καταλληλα φυτα τωρα για να δωσουν φυτομαζα που θα σου χρειαστει στην ισορροπια και στην ολικη εξαλειψη τυχον αλγης.

Οπως την ΒΒΑ και green spot που εχω

Εχε υποψιν κυριως την Rotala rotundifolia, Rotala green, Heteranthera zosterifolia...με αυτα τα 3 πισω μπορεις να κανεις θαυματα

δεν εχει χωρο πισω δεν μπαινει ουτε καρφιτσα θα δω αν μπορω να κανω κατι

.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kingrim : 01-11-10 στις 07:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01846 seconds with 11 queries