Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 07-11-15, 00:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γιατι δεν ειμαι τυπος που κρυβεται, ουτε εχω προσπαθησει ποτε να εξαπατησω καποιον, να πω οτι το παιδι πηρε απο εμενα ψαρακια, για αρχη. Το σιγουρο ειναι οτι τιποτα δεν εχει γινει επιτηδες, αλλιως θα εκανα "την παπια". Οσοι με ξερουν, γνωριζουν οτι δεν ειμαι απο αυτους που κανουν κατι τετοιο. Το ενα το βλεπω οτι εχει οντως προβλημα στη σπονδυλικη στηλη. Δεν το ειδα πριν το δωσω, ομως, δυστυχως. Αλλιως δεν θα το εδινα. Για τα αλλα δεν εχω ακριβη εικονα, αλλα ηδη κανονιστηκε να επιστρεψει οποια ψαρια νομιζει ο φιλος μας και να του δωσω αλλα, επιλεγοντας πιο προσεκτικα γιατι λογω πιεσης χρονου, εγινε κακως αρκετα γρηγορα την προηγουμενη φορα.

Στα υπολοιπα τωρα. Το ενυδρειο το προσεχω αρκετα τοσο με γεναιες, ανελλιπεις και συχνες αλλαγες νερου, οσο και με καλη τροφη για τα ψαρια (κυριως grindal και κατεψυγμενες). Τα ενηλικα δεν εχουν κανενα απολυτως γενετικο θεμα για να μεταδοσουν κατι στα μικρα. Τα ψαρακια εχουν γινει παρα πολλα, ομως, με τις συνεχεις γεννες και μπορω να πω οτι πεφτει πολυ ξυλο αναμεσα στα μικρα. Θεωρω οτι απο εκει αρχιζει το προβλημα, με μια πρωτη ματια. Δεν ξερω και κατα ποσο ο υπερπληθυσμος επηρεαζει τη σωστη διατροφη των μικροτερων ψαριων, εστω και αν πεφτει αρκετη τροφη στο ενυδρειο και με υπομονη φροντιζοντας να ταϊστουν ολα.


Θα ηθελα οποιος μπορει να συμβουλεψει σε κατι, ανοιγωντας την κουβεντα που αρχισε λιγο πιο πανω ο vagosf, να το κανει. Τοσο γιατι δεν θελω προσωπικα να αναγκαστω να ξεστησω το ενυδρειο καποια στιγμη (γιατι οσοι εχουν φιλοξενησει multies ξερουν οτι πρεπει να δινονται αρκετα ψαρια για να υπαρχει ισορροπια στο ενυδρειο), οσο και για να μεταδοθουν καποιες χρησιμες γνωσεις σε ολους.


Υ.Γ. Αποσυρω φυσικα προς το παρον την αγγελια μου, μεχρι να δω τι θα κανω με την πορεια των ψαριων και να βεβαιωθω οτι δεν θα υπαρξει αναλογη περιπτωση, ζητωντας παραλληλα συγνωμη για την αναστατωση, που σιγουρα δεν δεν ηταν σκοπιμη. Το πιθανοτερο ειναι να δωσω για αρχη το ενα τουλαχιστον απο τα 3 ενηλικα ζευγαρια που εχω στο ενυδρειο, οπου τα μεγαλωσα απο μωρα και ηταν τα πρωτα ψαρια του ενυδρειου, ωστε να μειωθουν οι γεννες και να υπαρχει καλυτερος ελεγχος του πληθυσμου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01828 seconds with 11 queries