Θέμα: RIO 125
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 29-12-08, 14:02
MINA Ο χρήστης MINA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή RIO 125

Πληροφορίες
Φίλοι μου γεία σας και από εμένα . Επιτρέψετε μου να σας παρουσιάσω το φυτεμένο μου ενυδρείο .
Διαστάσεις: JUWEL RIO 125
Όγκος: 110 λίτρα περίπου
Κατηγορία: Φυτεμένο
Φυτά: Bacopa monnieri , Microsorum pteropus 'Windelψv', Alternanthera reineckii "roseafolia" (Pink) , Alternanthera reineckii ''lilacina'' ('Purple') , Lilaeopsis mauritiana , anubia congensis .
Ψάρια / Άλλα είδη: 1 Mikrogeophagus ramirezi (male ) , 4 Corydoras aeneus , 20 Paracheirodon axelrodi , 4 γαρίδες αμανο
Διακοσμητικά υλικά: Υπόστρωμα sera , Χαλίκι 1-2mm περίπου 5 πόντους , 1 ξύλο
Φόντο: Μαύρο
Φωτισμός: 2*28 watt ( της εταιρείας ) με τους ανακλαστήρες
Διάρκεια φωτισμού: 12 ώρες ( 9.00-21.00 )
Φιλτράρισμα: 1)το εσωτερικό της εταιρείας με τα δύο τελευταία σφουγγάρια στο κάτω μέρος και τύρφη στο πάνω μέρος -σε δίχτυ της sera - όλο το κουτί της sera , την οποία αλλάζω περίπου μία φορά το μήνα .
2) εξωτερικό φίλτρο eheim 2213 με τα δικά του βιολογικά υλικά ( substrat pro κτλ ) .
Θερμοστάτης:100 watt
Λίπανση: Seachem flourish , iron , pottasium .
Παροχή CO2: μπουκάλα δίκιλη κομπλέ με διαχυτήρα της red sea

Παράμετροι:

pH: 6,6
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 4
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): κάτω από 10 ( στα τεστ της sera είναι πάντα κίτρινος ο δείκτης )
Αλλαγές νερού: κάθε πρώτη Κυριακή του μήνα
Θερμοκρασία:25
Άλλες πληροφορίες: Το ενυδρείο στήθηκε στις 22/12/07 και δούλευε μόνο του για 6 εβδομάδες περίπου , έριχνα λίγη τροφή και είχα βάλει όλα τα φυτά από την αρχή . Μετά από μετρήσεις έβαζα και τα ψάρια σιγά - σιγά με προσαρμογή . Λιπάσματα βάζω κάθε Κυριακή και Τετάρτη .

Η ενασχόληση με τα ενυδρεία είναι ένα όνειρο που έχω από τα 5 μου χρόνια , όταν θυμάμε το θείο μου ( το 1981 ) να αλλάζει νερό σε ένα ενυδρείο μάλλον 40 λίτρων με 10 χρυσόψαρα ( ξέρετε ....αγκαλιά το ενυδρείο και στο νεροχύτη για να βάλει φρέσκο.... ) . Έκτοτε , υλοποίησα το όνειρό μου μόλις πέρυσι αφού πρώτα διάβαζα τα forum περίπου ένα χρόνο πριν αγοράσω το δικό μου . Βέβαια τα λίτρα είναι λίγα αλλά λόγω χώρου ( μένω ακόμα σε ενοίκιο ) δεν πήρα το 400 . Θα το πάρω όμως λίαν συντόμως .
Ευχαριστώ το site για τις χρήσιμες πληροφορίες , το μεράκι , την αφοσίωση και αν και hobby , τον επαγγελματισμό που δείχνουν οι διαχειριστές σε αρκετές περιπτώσεις .

Ευχαριστώ .

Φωτογραφία:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1887.jpg
Εμφανίσεις:  397
Μέγεθος:  85,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1884.jpg
Εμφανίσεις:  262
Μέγεθος:  110,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1879.jpg
Εμφανίσεις:  260
Μέγεθος:  104,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1892.jpg
Εμφανίσεις:  238
Μέγεθος:  95,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1894.jpg
Εμφανίσεις:  240
Μέγεθος:  88,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,05452 seconds with 12 queries