Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #94  
Παλιά 01-01-14, 16:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγινεεεε
-------------------------
Καλημερα και καλη χρονια ευχομαι!
Εκανα μετρησεις σημερα γιατι χθες δεν μπορεσα.
Αμμωνια ελαχιστα ανεβασμενη,νιτρωδη σχεδον εκτος κλιμακας και ελαχιστα ανεβασμενα νιτρικα.
Αρα προφανως συνεχιζω με αυτη την ποσοτητα τροφης ετσι;
Αυτο καταλαβαινω εγω....
Αυτο που υποπτευομουν,
Αδυναμη ακομα βιολογια, ικανη μονο για πολυ μικρη ποσοτητα ρυπων.
Αν πχ εβαζες ενα ψαρακι θα ηταν ΟΚ, αλλα με αποικια θα γινοταν Peak στις τιμες.
Στο στρωσιμο το εχω ξαναπει υπαρχουν "επιπεδα" στρωσιματος.
Ενα ενυδρειο μπορει να ειναι κανονικα στρωμενο για 1 ψαρι και τελειως αστρωτο για 5.
Στο στρωσιμο προσωπικα ξεκιναω με χαμηλη ποσοτητα ρυπων (στρωνω με τροφη) και τελειωνω με λιγο μεγαλυτερη (ποσοτητα τροφης πχ +25%), απο αυτη που θα ταιζα μετα την εισαγωγη των πρωτων ψαριων.
Προτιμω να εχω λιγη περισσια βιολογια, κι ας πεθανει, παρα να εχω ελλειπη και να πεθανουν τα ψαρια.

Συνεχιζε να ταιζεις μεχρι να μηδενισουν οι τιμες ΝΗ3 ΝΟ2 και να εχει καλη ποσοτητα νιτρικων (πανω απο 30), απο τη στιγμη που δεν εχεις φυτα να στα μειωσουν και να σε μπερδεψουν στις μετρησεις.
Συμπεραινω οτι εισαι στην αρχη ακομα του στρωσιματος.
Δλδ σε ενα κυκλο που θα ολοκληρωνοταν (αν ολα ηταν ιδανικα) σε 30 ημερες, ειναι σαν να εισαι στη 10η περιπου ημερα.
Δεν ξερω γιατι εχει καθυστερησει τοσο. Μαλλον γιατι εβαζες λιγους ρυπους. (οπως ειπα για 1 ψαρι εισαι στην 20η μερα, για 5 ψαρια εισαι στη 10η)
Ποσες μερες ακριβως στρωνεις και με ποιο τροπο?

Καλο ειναι να βαζεις και ελαχιστα ιχνοστοιχεια αν εχεις. (πχ 1/5 της δοσολογιας)
Εγω βαζω και ελαχιστο σιδηρο και καλιο για να κραταω το νερο "ζωντανο".
Κανω ακομα και φρεσκαρισμα του νερου (πχ καθε 7 μερες το 10-15%) στο στρωσιμο, παρα αυτα που λεγονται οτι δεν θελει αλλαγη για να μη μειωθει αμμωνια) και εχω δει τελεια αποτελεσματα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01589 seconds with 11 queries