Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 06-02-09, 22:19
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

κεφαλι οσο και να προσπαθησα δεν ειδα. ειναι ακριβως τα ιδια χρωματα με το κοραλι μου. κρεμ ψιλοδιαφανο με πικνες ριγες κιτρινο-ροζ ιριδιζον που με τα blu light φωσφοριζει. σερνεται και δεν περπαταει εκτος αν εχει τοσο μικρα ποδαρακια ποθ δεν τα βλεπω...αλλα απο την κινηση νομιζω οτι σερνεται.
-------------------------
το μεγεθος του ειναι τοσο ωστε να τυλιγεται γυρω απο το μισο κοραλι. Δηλαδη περιπου 20 εκατοστα το υπολογιζω....εκτος αν ειναι δυο γιατι δεν βλεπω αρχη και τελος απλα διαφορα σημεια του σωματος του, οπως φαινεται στη φωτο και οτι κινειται σαν σκουλικι
-------------------------
μετα απο ωρα παρατηρησης δεν καταφερα να βγαλω φωτο το κεφαλι. το προσεξα ομως και καταληγει σχετικα μυτερο και πιο στενο απο το σωμα με δυο κεραιες στο κεφαλι παρα πολυ λεπτες σαν λεπτη μαυρη τριχα. επισης εχω την εντυπωση οτι εχει και πολυ λεπτα τριχωειδη μαυρα ποδια σε οχι μικρη απόσταση μεταξυ τους, δηλαδη περιπου ανα μισο εκατοστο. τα ποδια ειναι στο ιδιο παχος και χρωμα με τις κεραιες απλα λιγο πιο μικρα. οι ριγες ειναι σε ομορφο χρωματισμο πικνες μεταξυ τους...αυτες πιστευω φαινονται στη φωτο και ειναι η μονη ποθ καταφερα να βγαλω και να φαινεται τοσο καλα, υστερα απο παρα πολλες προσπαθειες. Ευχαριστω πολυ.
-------------------------
Επισης αν βοηθαει κανεναν δεν μοιαζει ουτε με Hermodice carunculata Eurythoe complanata καθως τα ποδια του δικου μου σκουλικιου δεν ειναι εμφανη παρα μονο αν το παρατηρησεις πολυ ωρα απο κοντα βλεπεις καθως σηκωνει το κεφαλι και φαινεται λιγο το κατω μερος οτι εχει μικρες μαυρες αραιες τριχες κατα μηκος, ενω τα προαναφερομενα ειδη ειδα στα side οτι ειναι σαν σαρανταποδαρουσες.
-------------------------
κανείς? θα βάλω ακόμα μια φωτογραφία το βράδυ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exetlaios : 06-02-09 στις 22:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01393 seconds with 11 queries