Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 24-04-16, 17:50   #1
ΠΟΛΛΟΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟΙ ΘΑΝΑΤΟΙ
grkoilak
Junior Member
Εγγραφή: 31-01-2016
Περιοχή: Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 16

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
grkoilak Ο χρήστης grkoilak δεν είναι συνδεδεμένος 24-04-16, 17:50
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα ενυδρείο 200L με εσωτερικό sump που τρέχει από το Γενάρη. Η σύνθεση του ήταν:
  • 2 σκαλάρια
  • 5 zebra danio
  • 5 leopard danio
  • 1 red tail shark
  • 1 silver shark
  • 2 dwarf gourami
  • 2 scissortail rasbora
  • 5 red eye tetra
  • 4 serpae tetra
  • 1 μονομάχος ( το ξέρω ότι δεν κόλλαγε απλά μου τον έκαναν δώρο και δεν ήξερα τι να τον κάνω)
  • 1 ancistrus
Εδώ και ένα μήνα περίπου έχω ξεκινήσει να έχω μαζiκές απώλειες ανά δύο με τρεις ημέρες με την ακόλουθη σειρά:
  1. 1 red eye
  2. 1 red tail shark
  3. 1 gourami
  4. 1 scissortail rasbora
  5. 1 ancistrus
  6. 1 gourami
Κατά τη διάρκεια του "φαινομένου" παρατήρησα θόλωμα (πρασίνισμα για την ακρίβεια) του νερού και ανάπτυξη άγης (λογικά green spot) πάνω στο ένα τζάμι.
Τα ψάρια δεν παρουσίασαν κανένα μα κανένα από τα συμπτώματα των ασθενειών που βρήκα ψάχνοντας.

Απευθύνθηκα σε γνωστή αλυσίδα pet shop και μου είπαν ότι πρόκειται για αύξηση φωσφορικών και να κάνω μια αλλαγή νερού, να βάλω μέσα ένα φυτό (anubia) , όπως και έκανα, υπερδοσολογία βακτηρίων, όπως και έκανα και να καθαρίσω την άλγη από τα τζάμια. Επίσης μου έδωσαν βιταμίνες atvitol της jbl για καθημερινή χορήγηση στο νερό.

Οι τελευταίες μετρήσεις που πήρα ήταν οι εξής:
  • θ=26
  • pH=7.6
  • KH=6
  • Cl=0
  • NO2=0
  • NO3=50
  • GH=6-7
Οι θάνατοι συνεχίζονται και σχεδόν κάθε μέρα χάνω κι από ένα ψάρι.
Ρίξτε καμιά ιδέα γιατί ειλικρινά μου την έχει δώσει.
-------------------------
επίσης να προσθέσω ότι το νερό μαζί με την άλγη μου φάνηκε να αποκτά μια οσμή διαφορετική

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grkoilak : 24-04-16 στις 17:50. Αιτία: Automerged Doublepost
Εμφανίσεις: 4946
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01507 seconds with 12 queries