Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 19-12-11, 00:19
Vandar Ο χρήστης Vandar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παιδιά είναι λίγο υπερβολικές οι εταιρείες με τις θερμοκρασίες. Οι περισσότερες αμφιβάλλω αν έχουν επιχειρήσει να μεγαλώσουν τα φυτά μέσα στα ενυδρεία.

Η συντριπτική πλειοψηφία των φυτών αντέχουν για αρκετό διάστημα σε καλοκαιρινές θερμοκρασίες που στην Ελλάδα μέσα σε ένα ενυδρείο μπορεί να παίζουν ακόμα και στους 30 με 34 βαθμούς για κάποιες μέρες. Πόσο μάλλον στους 27 με 30 που θα έχει συνήθως ένα δισκοενυδρείο.
Προσωπικά, με όλα μου τα ενυδρεία με δίσκους και 100% φυτεμένα, δεν έχω δει σχεδόν κανένα είδος φυτού να χαλάει εξαιτίας υψηλής θερμοκρασίας και δεν έχω καν ανεμιστήρες στα ενυδρεία μου. Σαφώς το σημαντικό της υπόθεσης πιστεύω πως είναι το να πληρούμε όλες τις υπόλοιπες συνθήκες. Αν για παράδειγμα έχουμε μια Ludwigia Grandulosa σε όχι και τόσο καλό φωτισμό, χωρίς CO2 για αρκετές ημέρες και τελικά χτυπήσει και το ενυδρείο 34 βαθμούς για αρκετές μέρες το καλοκαίρι, λογικό είναι αυτό ενδεχομένως να την αποτελειώσει. Αν όμως το φυτό αναπτύσσεται υπό τις απαιτούμενες κατα τα άλλα συνθήκες, θα χρειαστεί συνεχόμενα (ημέρα - βράδυ) ακραία θερμοκρασία (34++) για αρκετά παρατεταμένο διάστημα (πάνω από 2-3 βδομάδες) για να παρακμάσει το φυτό εξαιτίας της θερμοκρασίας. Κάτι τέτοιο με τα Ελληνικά δεδομένα δεν θεωρώ πως μπορεί να συμβεί.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01412 seconds with 11 queries