Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 24-03-15, 07:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nick1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα εχω βαλει σε καραντινα σε ενα πενταλιτρο οταν αναβω το φως τοτε κολυμπανε. Πως τα πρωωθω αυτα? Εχω φαρμακω για αμμωνια να ριξω?
Φίλε μου μάλλον δεν κατάλαβες καλά ή ίσως δεν έχω καταλάβει εγώ για το τι έκανες.
Νομίζω πως τα ψάρια σου δεν χρειάζεται να τα βάλεις σε καραντίνα, σε καραντίνα βάζουμε ψάρι ή ψάρια όταν δεν θέλουμε να κάνουμε θεραπεία μέσα στο ενυδρείο, και η καραντίνα πρέπει να έχει κάποιες προδιαγραφές.
Στη περίπτωση σου, πρέπει να φτιάξεις το περιβάλλον του ενυδρείου για να γίνουν καλά τα ψάρια, και η 5λιτρη καραντίνα είναι πολύ χειρότερη από το 60λιτρο ενυδρείο, και επίσης αν έβγαλες όλα τα ψάρια και δεν κάνεις κάτι να συντηρήσεις τη βιολογία του ενυδρείου (όση υπάρχει) κάνεις χειρότερη ζημιά.
Ξαναβάζεις τα ψάρια στο ενυδρείο επειγόντως και κάνεις γενναία αλλαγή. Από εδώ και πέρα πρέπει να κάνεις τεστ να δούμε τη κατάσταση του ενυδρείου αν είναι στρωμένο ή όχι, ίσως να χρειαστείς μπόλι, βάζεις prime στις αλλαγές νερού και για να αποχλωριώσεις το νερό αλλά και να μειώσεις τη τοξικότητα της αμμωνίας.
Για την αμμωνία δεν υπάρχει φάρμακο, αλλά διαδικασία μηδενισμού της, και αυτό είναι το στρώσιμο του φίλτρου (η μόνιμη λύση) και τακτικές αλλαγές (προσωρινή λύση).

Θα σου πρότεινα να μη κάνεις βιαστικές κινήσεις, και πριν κάνεις κάτι ρώτησε μας ή ενημέρωσε μας για να ξέρουμε που βρίσκεται η κατάσταση και να σου δώσουμε τις κατάλληλες συμβουλές
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01648 seconds with 11 queries