Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 15-10-14, 10:05
Το avatar του χρήστη sv3glw
sv3glw Ο χρήστης sv3glw δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2014
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Να το χαιρεσαι το ψαρακι!

Θα ηθελα να κανω μερικες παρατηρησεις, μιας και φαινεται οτι θελεις να περναει καλα ο μονομαχος σου:

-παρακολουθησε στενα αμμωνια-νιτρωδη-νιτρικα (αν μπορεις τουλαχιστον νιτρικα παρε υγρα τεστ), εφοσον λες οτι "σχεδον" εστρωσε το φιλτρο. Ισως να βιαστηκες να βαλεις το ψαρακι, αν δεν ειχε στρωσει καλα το φιλτρο, αλλα απο εδω και περα ετσι κι αλλιως χρειαζεσαι συνεχεις μετρησεις, γιατι το ενυδρειο ειναι μικρο και οι παραμετροι μεταβαλλονται πολυ ευκολα.
-Τη φωτοπεριοδο να την εχεις σταθερη, με τη βοηθεια ενος χρονοδιακοπτη.
-Μερικα φυτα επιφανειας (κερατοφυλλο, pistia stratiotes, lemna minnor), θα βοηθησουν το ψαρακι να εχει μια ησυχη γωνια στο ενυδρειο και θα απορροφουν ταυτοχρονα τα νιτρικα.
-Για το μαυρο φοντο που λες καλα εκανες. Τις περισσοτερες φορες καθρεφτιζονται οι μονομαχοι, προκαλοντας τους στρες.
-αλλαγες ισως να χρειαστεις πιο συχνα (δυο φορες την εβδομαδα), λογω λιτρων. Αυτο θα το δειξουν οι μετρησεις το νιτρικων. Προσοχη να μην ξεφευγουν.
-επελεξε μια ποικιλια τροφων για τη διατροφη του (κατεψυγμενες, flakes) και μην ξεχνας να του δινεις συχνα (ανα 10 ημερες) αρακα ζεματισμενο, για να αποφυγεις ανεπιθυμητα φουσκωματα.

Να πω την αληθεια, δεν θα εβαζα μονομαχο σε αυτα τα λιτρα. Τo θεωρω μικρο για ενα ψαρι με μηκος ~7cm. Σιγουρα ειναι καλυτερα απο το ποτηρακι, παντως και με σωστη φροντιδα, ειναι πιθανο να τον χαιρεσαι ευτυχισμενο.

Καλη συνεχεια.
Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.

Μετρήσεις τώρα κάνω καθημερινά, με αυτά που έχω. Η επόμενη παραγγελία από Αθήνα, θα περιλαμβάνει υγρά κιτ για όλα.
Ο μονομάχος προορίζονταν να τοποθετηθεί με μπόλι, αλλά ατύχησα (αρρώστησε το ενυδρείο που είχα υπόψη μου και δε βρέθηκε κανείς άλλος να βοηθήσει). Έτσι η επιλογή μου ηταν επιστροφή στο ποτηράκι/σπίτι σε γυάλα 8 λίτρων (όπου έμεινε μερικές μέρες με καθημερινές αλλαγές) ή στο ενυδρείο με βακτήρια.

Η φωτοπερίοδος είναι αδύνατο να είναι σταθερή με αυτό το ν κύβο, αφού έχει ένα μηχανικό διακόπτη μαζί με το φίλτρο. Πρέπει λοιπόν να ανοιγοκλείνει χειροκίνητα. Ανάβει κάθε μεσημέρι στις 3 με την επιστροφή μας και κλείνει στις 11 μαζί με τα φώτα του χώρου.
Αυτό, μαζί με το φίλτρο που δεν είναι και ό,τι καλύτερο, θα πάρουν πόδι και θα μπει ένα κρεμαστό φίλτρο πίσω και ένα φωτιστικό για τα φυτά.

Τα νιτρικά στην εβδομάδα φαίνονται κάτω του 10, πριν την αλλαγή. βέβαια είμαι φειδωλός στο τάισμα.
Τροφή για την ώρα έχω μπαλάκια της Tropical και bloodworms της Sera και ταΐζω εναλλάξ, 3-4 μπαλάκια ή λίγα κομματάκια σκουλικάκια.
Αρακά του είχα δώσει, αλλά γενικά διάβασα διάφορα για τον αρακά στα Battas, και έχω τις αμφιβολίες μου. Πάντως έχει νηστεία κάθε Σάββατο, για να διατηρούμε τη σιλουέτα μας.

Ήδη έχει βρεί τις θέσεις του και κάθεται, αν και γενικά τριγυρνά συνεχώς. έχει ετοιμάσει και τη φωλίτσα του, αλλά δεν υπάρχει κοριτσάκι τριγύρω

Τώρα ως προς το μέγεθος, έχετε ένα δίκιο, όμως θαρρώ ότι ζει αξιοπρεπώς πάνω από το μέσο όρο του είδους του...
Ως πρόβλημα βλέπω κυρίως τις απότομες αλλαγές σε ένα τόσο μικρό χώρο...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01843 seconds with 11 queries