Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #31  
Παλιά 06-10-14, 07:31
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο λινκ που έδωσες για τα led δίνει διαφορετικές forward voltage για τα διαφορετικά λεντ, οπότε αν επιλέξεις διαφορετικά χρώματα θα μπουν και διαφορετικές αντιστάσεις..
Βρες πρώτα ποια λεντ θέλεις και μετά θα τις βγάλουμε
Ωραίος ο Κώστας !! Ευχαριστώ αδελφέ.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σταματη καλη επιτηχια ευχομαι στο προτζεκτ , αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι θες σταθερο ρευμα και η ταση να παιζει ..εγω στην αρχη δουλευα τα λεντ με τροφοδοτικο σταθερης τασης και λεντ ειχαν θεμα τρεμοπαιζαν καποιες φορες και εκαιγαν και αρκετα βατ πραγματικα παραπανω οταν μετρησα καταναλωση . Το ενυδρειο τι διαστασεις εχει ; Εγω απο αυτα που εχω δει θα σου προτεινα να πας σε μουλτιτσιπ που θα εχει ολα τα χρωματα μαζεμενα σε ενα φακο και το αποτελεσμα ειναι πολυ φυσικο χωρις ντισκο εφε στο ενυδρειο
Κώστα το ενυδρείο θα έχει διαστάσεις 130Χ70Χ60 ύψος. Δεν το έχω ετοιμάσει ακόμα Μαζεύω τα υλικά που θα χρειαστώ πρώτα. Αυτό που με ενδιαφέρει πρώτα είναι το συμπράγκαλα του φωτιστικού Τα υπόλοιπα είναι εύκολα για μένα. Για την ώρα ετοιμάζω ένα κύβο 130 λίτρα που τα led drivers ψήκτρες κτλ τα έχω είδη στα χέρια μου και δεν θα δουλεύει με ανατολή δύση. Άλλωστε είναι η πρώτη μου φορά που φτιάχνω reef και πάω σιγά, σιγά. Ποιο πολύ το θέμα το άνοιξα για φίλο με παρόμοιο ενυδρείο που έφτιαξε τώρα και καίγεται για το φωτιστικό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Και με τέτοια έχω φτιάξει, και με 10βατ και με cob 3w 11v. είναι πολύ παράξενα τα 3βατα τα μικρά, και σπαστικά... καίγονται για το τίποτα, απλά και μόνο που κάνει σπινθήρα στην κόληση... Αν έφτιαχνα άλλο φωτιστικό θα έβαζα σίγουρα όχι 3βατα μικρά, αλλά ή 10βατ, ή 50βατ multichip (με το χρώμα on die )όπως λέει και ο φίλος από πάνω!!!

Σε κάθε περίπτωση πάντως, το χρήμα καθορίζει και την κατασκευή, και αφού το 50βατ, multichip κοστίζει κάμποσο (40€+) τα 3βατα, ή τα 10βατα είναι η πιο οικονομική λύση!!!

Σε κάθε περίπτωση αν βάλεις 10βατα, χρειάζεσαι τουλάχιστον 5 ανά χρώμα ανά μέτρο ψύχτρας για να μη γίνει Disco το ενυδρείο!!!
-------------------------


Τα 3βατα τα έβαλα ανά 3 σε σειρά σε 12βολτ τροφοδοτικό με voltage adjuster, έτσι ώστε να περνάει ένταση 700ma. συνολικά 11 γραμμές, ανά 3 σε σειρά. αλλά καλό είναι τα 3βατα να είναι ίδια σε forward voltage. Σε κάθε περίπτωση με όσους ηλεκτρονικούς έχω μιλήσει μου έχουν πει το ίδιο πράγμα ότι δηλαδή πρέπει να τα λεντ να συνδέονται σε σειρά με μία αντίσταση, αλλά στην πράξη είναι λίγο αδύνατον αυτό... π.χ. βάζεις την πρώτη τριάδα και για να δουλέψουν σωστά βάζεις μία αντίσταση 6,2 ωμ αν θυμάμαι καλά. συνδές τη δεύτερη, και πέφτει η αντίσταση και στις δύο γραμμές... βάζεις και 3 και 4 και κτλ μέχρι να τελειώσεις όλες τις γραμμές πρέπει να ρυθμίσεις την αντίσταση ξανά και ξανά και ξανά, και κάποιο κύκλωμα δε θα δουλεύει σωστά (θα φέγγει λιγότερο ή περισσότερο) και θα θέλει πάλι υπολογισμό αντίστασης κτλ... οπότε, keep it simple!!! αν δεν έχεις τροδοτικό με voltage adjuster, Πάρε ένα voltage adjuster ή ένα Pwm π.χ. http://www.ebay.com/itm/Mini-3-Key-1...item5b0623a811

Και ρύθμισε όλο το κύκλωμα από μακρυά... φιλική συμβουλή πάντως, μην μπλέξετε με αντιστάσεις και πολλά πολλά λεντ... σε 2 ή 3 εντάξει από εκεί και πάνω... πρόβλημα!!!
-------------------------


τρεμόπαιζμα δεν έχω δει όπως και να σύνδεσα τα μεγάλα αυτά λεντ... ίσως το τροφοδοτικό σου να μην τα στήριζε ή να μην άντεχε το ρεύμα ή κάποιο άλλο πρόβλημα υπήρχε αλλά δε νομίζω να έφταιγε η έλλειψη αντίστασης!!!

Για να πάω σε 10βατα ή μουλτι τσιπ αποκλείεται Ποιο καλά να καταλήξω σε επώνυμα led με ldd drivers Ένας λόγος είναι η καλύτερη διασπορά, μετά η διαχείριση της εκπεμπόμενης θερμότητας. Το ξέρω ότι είναι μανούρα τα 3βατα, αλλά μια φορά το φτιάχνεις το φωτιστικό. Απλά θέλω να καταλήξω στον σχεδιασμό, πως θα το κάνω και με τι, γιατί δεν είναι η εποχή να σκορπάμε λεφτά από εδώ και από εκεί, ούτε με παίρνει για πειράματα.





Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω ρε παιδιά. Σκέφτομαι στον κύβο που φτιάχνω τώρα τα led να τα τοποθετήσω με βιδάκια για να μπορώ αν χρειαστεί να τα αντικαταστήσω, φυσικά από κάτω θα μπει θερμοαγώγημη πάστα. Ποια είναι η γνώμη σας, βιδωτά ή κολλητά ;
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02064 seconds with 11 queries