Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 25-08-15, 22:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια. Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο.
Χρειάζεται να στρώσω φελιζόλ στον πάτο; είναι καλύτερα να κολλήσω τις πέτρες μεταξύ τους με ειδική σιλικόνη;
Και πόση άμμος χρειάζεται; το πάχος όταν στρωθεί πόσο θα πρέπει να είναι;
Για κοψυχοψαρα, η αμμος πρεπει να ειναι αρκετη γιατι σκαβουν πολυ. Τουλαχιστον 5-6 cm σε ολο το ενυδρειο. Σε μερικα σημεια στο δικου εχω πολυ περισσοτερο ή για να το θεσω καλυτερα, το εκαναν με το σκαψιμο να ειναι πολυ περισσοτερο

Για τις πετρες θα ελεγα να βαλεις μια στρωση φελιζολ στον πατο, οπου προκειται να πατησουν πετρες. Δε χρειαζεται καμια τρελη κατασκευη ωστε να γινει "νταμαρι". Δεν προκειται για πετροψαρα που κανουν φωλιες εκει. Οι πετρες πιο πολυ διακοσμητικο χαρακτηρα εχουν, περα απο μερικα ψαρια που θα "αραζουν" εκει. Αλλα καμια ιδιαιτερη κατασκευη, δε χρειαζονται.

Παράθεση:
Υποθέτω ότι ένα ενήλικο δεν χωράει να κρυφτεί ολόκληρο γιατί όσο μεγάλο και να είναι το άνοιγμα, προς τα μέσα στενεύει το κοχύλι. Για μωρά οκ σίγουρα χωράνε για να κρυφτούν .
Ακομα και τα μεγαλα αρσενικα καταφερνουν και μπαινουν στα κελυφη, ασχετα αν δε φαινεται οτι μπορουν να το κανουν. Εκτος αν προκειται για ιδιαιτερα μικρα κοχυλια.

Παράθεση:
Τέλος πάντων, αν δεν μπορέσω να βρω κοχύλια, κανένα άλλο είδος που να βολεύεται με κρυψώνες σε πέτρες υπάρχει;;
Αν μιλαμε για Αφρικη, σε αυτα τα λιτρα δυστυχως οχι. Ή για να ειμαι πιο ακριβης, δε μου ερχεται καποιο ειδος στο μυαλο. Εδω μπορει να βοηθησει καποιος αλλος αν κανω λαθος. Κλεο τη βοηθεια σου

Για κοχυλια, παρε ιδεες απο εδω.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nazgul : 25-08-15 στις 23:16
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01603 seconds with 11 queries