Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 23-12-14, 00:12
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

αν το έχεις , δεν σου προτείνω τίποτα , κ αν δεν το είχες πάλι δεν θα σου πρότεινα γιατί απλά τα φίλτρα είναι τα όμορφα "κολλήματα" των χομπιστων!

για εμένα λχ μου αρέσουν τα τάδε φίλτρα κ δεν τα αλλάζω με τίποτα! ότι θες πες μου κ ότι θες απέδειξε!

χαχαχαχαχα Αυτό ξέρετε , αυτό εμπιστεύεστε!!!

αν το έχεις αδερφέ τότε βάζεις αυτό απλά το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να παίξεις με την έξοδο κ την είσοδο...

αν η σωλήνα σου λχ είναι 20μμ αν βάλεις πιο στενή στην έξοδο θα βγαίνει με πιο μεγάλη πίεση , όπως σαν πιέζουμε την σωλήνα ποτίσματος!
εγώ έχω ένα τερατάκι στο ενυδρείο μου που είμαι κατά 250λιτρα περίπου παραπάνω όμως στην έξοδο έβαλα σωλήνα πλαστική όπου ήταν σφραγισμένη στην άλλη άκρη κ απλά απο κάτω την έκανα σχισμή τριγωνική , η πιο στενή προς την σωλήνα του φίλτρου κ η πιο φαρδιά προς το τέλος της πλαστικής σωλήνας... αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μου βγάζει ομοιόμορφα το νερό σε σχεδόν όμοια πίεση κατά μήκος της σωλήνας κ να μου δημιουργεί κάτι σαν "νεροκουρτίνα" (αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το όρο...) κ αντίστοιχα στην εισαγωγή είχα κάνει άλλη πατέντα που έμοιαζε σαν στόμιο φαρδύ πλατύ απο ηλεκτρική σκούπα...

τα λίτρα ήταν πάλι τα ίδια απλά με αυτό το τρόπο διασκόρπιζα σε μεγαλύτερη επιφάνεια την πίεση..



Βέβαια ένα άλλο ενυδρείο που έχει παλι μεγαλύτερο φίλτρο για τα λίτρα του κάνει διπλό φιλτράρισμα , κ πανω κ κατω απο τον βυθό... αυτό είναι πιο πολύπλοκο μιας κ απαιτεί να έχεις "σηκώσει" όλο το πυθμένα σου πάνω απο σχάρα κ να υπολογίσεις την ροή τόσο απο πάνω όσο κ απο κάτω στον βυθό σου γιατί δεν θες να τα σηκώσεις όλα στον "αέρα"

αν θες περίεργα σχέδια για DIY πες το μου κ το κανονίζουμε!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01546 seconds with 11 queries