Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 28-05-12, 15:31
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ok Σπυρο, ευχαριστω. Η μπιχλα που εχει εμενα ειναι λιγη (και χωρις καθολου παχος) μιας και το ενυδρειο δεν τρεχει και πολυ καιρο και σε ενα μονο σημειο εχει. Θα κανω λοιπον σκουπα βυθου στην επομενη αλλαγη. Σημερα καθαρισα και το βιολογικο υλικο καθως και τα σφουγγαρια του φιλτρου σε νερο ενυδρειου, μιας και οσους μηνες τρεχει δεν το εχω καθαρισει καθολου (και αυτο μου ειπαν μπορει να παιζει ρολο για τις αλγες και ετσι το καθαρισα και για αυτο). Λογικο και αυτο που σκεφτηκες για την τυρφη και την αλγη...Τα φυτα τα βλεπω να πηγαινουν καλα παντως γενικοτερα απλα υπαρχει και αυτη η αλγη. Βεβαια αφαιρειται οπως εχω ξαναπει η μεγαλυτερη ποσοτητα της ευκολα αλλα το θεμα ειναι μη γινει κανα τρελο και γεμισει το ενυδρειο χωρις να το καταλαβω. Ελπιζω να βοηθησει που καθαρισα το φιλτρο, που μειωνω την φωτοπεριοδο (να την παω στις 7 ωρες και βλεπουμε) και που θα κανω και τη σκουπα βυθου την αλλη εβδομαδα.

Βαζω και φωτο για να δει οποιος θελει την μπιχλα που λεω και την ποσοτητα της.





-------------------------
Πηγα και πηρα σημερα και μια ηλεκτρικη σκουπα βυθου με μπαταρια της dolphin μιας και η δικια μου εχει μεγαλο στομιο μπροστα και πρεπει να βγαινει το νερο απο το ενυδρειο, ενω αυτη εχει πιο μικρο στομιο και δεν χρειαζεται να βγει το νερο για να καθαρισεις. Το οτι εχω αμμο κατω μπορει να δημιουργησει καποιο προβλημα στη σκουπα? Να την βαζω απο πιο μακρια να τραβαει?

Κοιταξα να παρω και ενα ψαλιδι για ενυδρειακη χρηση, αλλα το μονο που βρηκα σε ενυδρειακο μαγαζι ηταν της Hobby στα 28 ευρω και μου φανηκαν καπως πολλα. Ετσι πηγα και πηρα ενα απο practiker στα 5 ευρω, το οποιο λεει πανω stainless steel και ελπιζω να κανει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 28-05-12 στις 15:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01576 seconds with 11 queries