Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 08-09-08, 15:00
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Εύχομαι καλό ξεκίνημα φίλε westie! Και χαίρομαι πολύ που καταστάλλαξες τελικά και προχωράς βήμα βήμα!

Να απαντήσω λοιπόν κι εγώ με τη σειρά:
1. Για το στρώσιμο δε χρειάζεσαι βακτήρια! Βακτήρια υπάρχουν και στην ατμόσφαιρα, και εφόσον υπάρχει αμμωνία στο ενυδρείο σου, σιγά σιγά θα εγκατασταθούν αποικίες βακτηριδίων στο φίλτρο κυρίως, αλλά και σε κάθε επιφάνεια (τζάμια, πέτρες, κ.τ.λ.) Με τα σκευάσματα του εμπορίου (π.χ. sera nitrivec που έχεις), ρίχνεις κάποια βακτήρια στο ενυδρείο, με αποτέλεσμα να επιταχύνεις τη διαδικασία.. Το ίδιο μπορείς να κάνεις παίρνοντας υλικό από κάποιο παλιό σου φίλτρο και "στίβοντάς" το στο νερό του καινούριου ενυδρείου, ώστε να αδειάσει λίγη μπίχλα (αυτή η μπίχλα είναι αποικίες βακτηριδίων..

2. Σε ένα ενυδρείο που έστησα στην Κω, ο τοίχος πίσω έχει ένα ωραίο μπλε χρώμα, και ούτε κι εγώ έβαλα background και φαινόταν πολύ ωραίο.. Ξεκίνα το έτσι, λοιπόν, και αν είναι προσθέτεις κάποιο χαρτόνι στη συνέχεια! Τα 3εκ φτάνουν για να καταφέρεις να το περάσεις από πίσω, και να το κολλήσεις με ταινία διπλής όψεος στις γωνίες..

3. Η βάση με τη singer θα είναι πολύ ωραία, παρόλο που χάνεις το πρακτικό ντουλαπάκι από κάτω.. Κρίνοντας από τις έτοιμες βάσεις π.χ. της Juwel, πιστεύω πως κάποιο ξύλο με πάχος τουλάχιστον 1.5-2.0εκ θα είναι αρκετό.. Αρκεί βέβαια να εξασφαλίσεις:
α. ότι είναι σταθερή η βάση της ραπτομηχανής και δεν κουνιέται
β. ότι η επιφάνεια όπου θα πατήσει το ενυδρείο είναι επίπεδη!

4. Πάνω από το ξύλο, καλό είναι να βάλεις κάποιο φελιζόλ και μετά το ενυδρείο, για να εξασφαλίσεις ομοιόμορφη κατανομή της πίεσης..

5. Πριν βάλεις την άμμο.. Καλό είναι να βάλεις ένα κομμάτι φελιζόλ μέσα στο ενυδρείο, και πάνω σε αυτό να βάλεις τις πέτρες σου! Και με άμμο να συμπληρώσεις στη συνέχεια.. Γιατί, οι κιχλίδες σκάβουν πολύ, οπότε αν κάποια πέτρα ακουμπάει πάνω στην άμμο και όχι σταθερά στο φελιζόλ, μπορεί να σκάψουν από κάτω και να σου βρεθεί στον αέρα, να πέσει, και να έχουμε ατυχήματα! Πολλή προσοχή στο στήσιμο, να είναι σταθερά τοποθετημένες οι πέτρες!

6. Για άμμο, προσπάθησε να βρεις αραγωνίτη, που θα σου ανεβάζει σημαντικά και τη σκληρότητα, για να έχεις σωστές συνθήκες στο ενυδρείο! Ακριβώς επειδή σκάβουν πολύ οι κιχλίδες, φρόντισε να έχεις μεγάλο πάχος, δλδ γύρω στα 5εκ.. Ξεκίνα με 15-20 κιλά, και βλέπεις αν θέλει προσθήκη περισσότερης..

Αυτά από μένα, καλή συνέχεια! Περιμένουμε φωτογραφίες από το στήσιμο!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01695 seconds with 11 queries