Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 08-12-06, 20:09
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Προεπιλογή ιστορία ...πόνου !!!

σίγουρα το έχετε πάθει κάποιοι από 'σας, αλλά εμένα ήταν η πρώτη μου φορά και με έπιασε πανικός.
Απλώς θέλησα να το μοιραστώ....

Την Τρίτη που μας πέρασε,γέννησαν τα σκαλάρια μου το βράδυ. Καθώς φαντάζεστε, ενθουσιάστηκα εντελώς... κανονική χαζομαμά.
Πήγα σαν τρελλή και πήρα σίτα για να χωρίσω το ενυδρείο, ώστε να προστατεύσω τα αυγά από τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου (να βοηθήσω και τους γονείς που προσπαθούσαν ακριβώς το ίδιο όλο το βράδυ).

Την επομένη το πρωί, στην καθιερωμένη "ματιά" που ρίχνω στο ενυδρείο, φεύγοντας, για να δώ αν είναι όλα καλά, βλέπω μόνο τη μαμά κοντά στα αυτά. Με τα πολλά, βρίσκω τον μπαμπά να ...επιπλέει.
Πρώτο σοκ !!! Φαντάστηκα ότι ήταν τυχαίο γεγονος, μια και δεν μπορούσα α φανταστώ κάτι άλλο. Βέβαια όταν θα γυρνούσα από τη δουλεια, θα έκανα μετρήσεις καλού-κακού, μήπως είχε στραβώσει κάτι από την Κυριακή που μέτρησα.

Γυρνάω το απόγευμα στο σπίτι, και βλέπω ΟΛΑ τα ψάρια στην επιφάνεια να παλεύουν να αναπνεύσουν και 8 σμηνόψαρα πεθαμένα.
Δεύτερο σοκ!!!
Πλάκωθηκα στις μετρήσεις και στις αλλαγές νερού.
Τελικά αυτό που κατέληξα ότι έφταιγε ήταν το εξής:
Η ανθρακική σκληρότητα στο νερό μου ήταν 4 και τον ρυθμιστή ph τον είχα στο 6,6. Προφανώς δεν τον είχα ρυθμίσει όπως έπρεπε, και είχε κατέβει στο 6,5.
Με 4 ανθρακική, το 6,5 μάλλον δεν πειράζει και πολύ. Ομως όπως φάνηκε στις μετρήσεις που έκανα εκείνο το βράδυ, το ΚΗ είχε ανέβει στο 5. Προφανώς λοιπόν, με αυτή την ανθρακική, το 6,5 ήταν πολύ μικρό.

Τα ψαράκια μου άρχισαν σιγά σιγά να συνέρχονται μετά την αλλαγή νερού και τη διόρθωση του ph και τώρα είναι μια χαρά. Ομως το σοκ ήταν μεγάλο.
Βέβαια τα αυγά γίνανε μεζεδάκι, μιας και έβγαλα το δύχτι για να μπορώ να έχω πρόσβαση σε όλο το ενυδρείο ώστε να σιγουρευτώ ότι δεν υπάρχουν κι άλλα πεθαμένα ψαρια κάπου κρυμμένα. Φυσικά και τα αυγά ήταν το τελευταίο μου άγχος μέσα σε όλο το χαμό.

Ειχα διαβάσει σε κάποια ποστ για τέτοιες περιπτώσεις που έχουν αντιμετωπίσει και κάποιοι άλλοι συνχομπίστες, αλλά δε μπορούσα να φανταστώ το πόσο άσχημο είναι.
Νόμισα ότι θα χάσω ΟΛΑ μου τα ψάρια. Και ίσως αν είχα γυρίσει πολύ πιο αργά, να είχε γίνει έτσι !!!

Τώρα βέβαια, γιατί ανέβηκε η ανθρακική σκληρότητα μέσα σε λίγες μέρες, είναι ένα ερώτημα που θα ήθελα να θέσω.
Πάντως το σίγουρο είναι ότι τουλάχιστο το ΚΗ, θα το μετράω καθημερινά και όχι με τις Κυριακάτικες προγραμματισμένες ολικές μετρήσεις..

Οποιος καεί από το χυλό........
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,36543 seconds with 11 queries