Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 18-11-16, 20:52
Το avatar του χρήστη Lebo
Lebo Ο χρήστης Lebo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έβαζε κόκκινες πέτρες και άμμο ίσως ταίριαζε περισσότερο με τα κίτρινα ψάρια
Το λέω περιπαικτικά και να με συγχωρέσεις
αλλά το κάνω για να επισημάνω μια σημαντική διαφορά αυτών που ως ενυδρειόφιλοι χομπίστες διατηρούν ψάρια, απ' όσους έχουν απλά στην κατοχή τους μια γυάλα με ζωντανά ως διακοσμητικό στοιχείο στο σαλόνι τους.
Οι πρώτοι θέλουν να δώσουν στα ψάρια τους τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, προσπαθώντας να προσομοιώσουν όσο το δυνατό πιο πιστά το φυσικό περιβάλλον απ' το οποίο προέρχονται και να απολαύσουν τις εικόνες της φυσιολογικής τους ανάπτυξης και συμπεριφοράς.
Οι δεύτεροι ιεραρχούν τα υποκειμενικά οπτικά τους γούστα ή τις ιδιαίτερες διακοσμητικές τους ανάγκες πχ ψάρια με μπλε ρίγες για να ταιριάζουν με το μπλε ριγέ σαλόνι.

υγ. για να μη βιαστείς να με χαρακτηρίσεις πολύ αυστηρό ή κολλημένο με τα "βιοτοπικά" ενυδρεία, να αναφέρω ότι κι εγώ έχω πειραματισθεί πχ με μαύρη ή άσπρη άμμο, μαύρες και άσπρες πέτρες κλπ πάντα όμως προσπαθώντας να καλύψω τις βασικές ανάγκες των ψαριών και να παρατηρήσω πχ αλλαγές στη συμπεριφορά τους.
Το συμπέρασμα το προανέφερα
και γι αυτό το ενυδρείο της φωτο δεν είναι για συγχαρητήρια
Συγχωρεμένος αλλά περισσότερο πιστεύω θα τους ενοχλεί το γεγονός ότι βρίσκονται αιχμάλωτα σε μια γυάλα παρά το χρώμα της άμμου και των πετρών. (άλλωστε ούτε η επιστήμη ξέρει ακόμα τι χρώματα και πως ακριβως βλέπουν τα ψάρια)
Με όλο τον σεβασμό Κλεόβουλε αλλά αν τα πράγματα τα βλέπαμε όλοι όπως εσύ τότε όλα τα ενυδρεία θα πρέπει να ήταν Κόπυ Πάστε που λέει και ένας υπουργός μας.
Και πριν βιαστείς και εσύ να πεις ότι τύποι σαν εμένα δεν προσέχουμε τα ψαράκια μας θα σου πω ότι και τα προσέχουμε και τα αγαπάμε και σαφώς τους παρέχουμε μια κλάσης ανώτερη διαβίωση από αυτή που έχουν στις φάρμες εκτροφής και στις άδειες γυάλες των pet shop. Τώρα αν δεν τους παρέχουμε τις ίδιες ακριβώς συνθήκες που είχαν οι προγονοί τους 1000 γενιές πίσω στην λίμνη malawi ας μας συγχωρέσουν.

Υ.Γ. Έλα πες την αλήθεια έχεις πάει λίμνη malawi και έχεις φέρει άμμο και πέτρες για τα ενυδρεία σου έτσι;;; (περιπαικτικά πάντα μην παρεξηγηθώ)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Malawi Εμφάνιση μηνυμάτων
ολο αυτο γιατι ρε παιδια?για να κανει το ψαρι αντιθεση με το ενυδρειο?
τα ψαρια δεν τα βαζουμε για διακοσμηση στο σπιτι παντως...
Κώστα επίτρεψε μου να διαφωνήσω. Το ενυδρείο όταν μπαίνει στο σαλόνι (που ο περισσότερος κόσμος εκεί το έχει) σίγουρα απότελει και διακοσμητικό στοιχείο. Όπότε εκτός από το well-being των ψαριών σε ενδιαφέρει και ένα ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα.(εκτός και αν δεν έχει κάποιος γυναίκα ή αντέχει την καθημερινή γκρίνια )
Τώρα όταν πάμε σε καταστάσεις fish room και σοβαρής ενασχόλησης με το χόμπυ τότε ναι είμαι της άποψης να στήνονται καθαρά βιοτοπικά ενυδρεία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lebo : 18-11-16 στις 20:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01944 seconds with 11 queries