Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #77  
Παλιά 11-01-12, 11:37
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο έχω τις αμφιβολίες μου αν το θόλωμα του νερού από αυτό το σκεύασμα είναι bacterial bloom.
Το θόλωμα αυτό εξαφανίζεται εντελός μέσα σε 24 ώρες χωρίς οποιαδήποτε δική μας ενέργεια. Είναι μάλλον κάτι που συμβαίνει λόγο του υγρού που μπαίνει στο νερό (το οποίο έχω την εντύπωση ότι δεν είναι διαυγές εξ αρχής)
Φίλε εγώ ούτε ανάλυση του bacterial bloom έκανα ούτε ειδικός είπα ότι είμαι....απλά εξέφρασα μια αμφιβολία για το αν είναι ή όχι bacterial bloom για το λόγο ότι το νερό θολώνει απίστευτα σε χρόνο dt και το ότι το νερό καθαρίζει εντελός σε 24 ώρες (ίσως και λιγότερο)

...τώρα αν εσύ έχεις κάνει διατριβή στο θέμα bacterial bloom....συγνώμη για την αμφισβήτηση ΑΝ σε έχει ενοχλήσει!

....και μια απορεία μιας και κατέχεις το θέμα....το 10% της ιχθιοφόρτωσης που θα βάλεις σε 24 ώρες και που θα δώσει οργανικά στο νερό, δεν θα έπρεπε να επαναφέρει τη θολούρα αφού τα πολυπληθή ετερότροφα βακτύρια που με το "τεχνιτό" bacterial bloom έχεις βάλει στο ενυδρείο θα βρούν τροφή????

...και μια δεύτερη απορεία....σε ενυδρεία στρωμένα με μεγάλη ιχθυοφόρτωση και προφανός αρκετή τροφή σε οργανικά, γιατί όταν προσθέτεις έτοιμα βακτύρια το θόλωμα φεύγει πάλι στον ίδιο περίπου χρόνο και δεν συνεχίζουν τον πολλαπλασιασμό τους τα εκατομύρια ετερότροφα βακτύρια που έριξες στο ενυδρείο???

....διευκρινίζω ότι ρωτάω για να μάθω...όχι για να αμφισβιτήσω αυτά που λες!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01433 seconds with 11 queries