Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 22-10-15, 13:36
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τα ψάρια από τα βράγχια προσλαμβάνουν οξυγόνο. Όπως ο άνθρωπος, έτσι και τα ψάρια έχουν ανάγκη από οξυγόνο.

Δεν είναι μόνο τα ψάρια που έχουν ανάγκη από οξυγόνο. Γενικός είναι ένα ατού για να κρατήσεις καλή ισορροπία στο νερό σου. Από τα φυτά, μέχρι και τα αερόβια βακτήρια που με την σειρά τους θα καταπολεμήσουν την αμμωνία, νιτρικά, φωσφορικά αλλά και την άλγη.
Κάποιοι στο ίντερνετ αναφέρουν ότι το κόλπο για να κρατάς τα ΚΟΙ σου υγιή είναι το οξυγόνο. Κάποιοι διαφωνούν.

Από προσωπική εμπειρία έχει δει ότι τα ΚΟΙ έχουν ανάγκη από οξυγόνο. Η έλλειψη οξυγόνου τα έκανε υποτονικά (στην τότε λίμνη μου 2 ΚΟΙ στα 800 λίτρα) σε σημείο που τρόμαξα. Αν διαβάσετε και το θέμα μου, έβαλα αεραντλία και επανήλθαν στα φυσιολογικά τους. Η αεραντλία ήταν μικρή και μόλις μεγάλωσαν είχα πάλι θέμα. Ο καταρράκτης με κυκλοφορία 3000λτ/ωρα ήταν πολύ μικρός για να βοηθήσει. Έκανα δεύτερη φορά αναβάθμιση στην αεραντλία και σταμάτησε η υποτονικότατα. Τότε είχα λίγα λίτρα για τα ΚΟΙ και ελλιπής φίλτρανση. Από ότι κατάλαβα όμως, η αεραντλία ήταν αυτή που τους έδωσε ώθηση.
Πλέον η λίμνη μεγάλωσε όπως και η κυκλοφορία , τα φίλτρα και η αεραντλία.

Επίσης βλέπω όταν μεταφέρουν ψάρια βάζουν λίγο νερό και πολύ αέρα σε μια σακούλα. Άρα μήπως είναι ποιο συμπαντικό ο αέρας από ότι το νερό?

Όταν κάνουν θεραπείες σε ψάρια βάζουν και μια αεραντλία στο νερό.

Βλέπω σε εκθέσεις για ΚΟΙ να βάζουν ακριβά ΚΟΙ σε μεγάλα ρηχά δοχεία χωρίς φίλτρα αλλά με αεραντλία. Άρα μήπως είναι πολύ συμπαντικό το οξυγόνο σε σχέση με αυτό που πιστεύουμε?

Η πλειοψηφία των λιμνών με ΚΟΙ που έχουν ρίξει μπόλικα λεφτά για την κατασκευή τους έχουν τεράστιες αεραντλίες.

Προσωπικά, αυτό που καταλαβαίνω από τα παραπάνω είναι ότι η αεραντλία είναι απαραίτητη. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος και να είναι άλλος ο λόγος που να τις χρησιμοποιούν ή άλλος λόγος που αντέδρασαν έτσι τα ψάρια μου.

Από την άλλη δεν έχω ιδία άποψη για το πόσο μεγάλη πρέπει να είναι η αεραντλία. Αρκεί μια αεραντλία 50λίτρα την ώρα ή χρειάζεται μια με 100λίτρα το λεπτό? Τα ψάρια μου είναι ακόμα "μικρά" (~50 εκατοστά) και δεν μπορώ να έχω άποψη από προσωπική εμπειρία. Υπάρχουν λίμνες με ΚΟΙ χωρίς αεραντλία.
Όταν έφτιαχναν και εγώ την λίμνη μου, 3.200λτ, ο άνδρος μου είχε προτείνει 50λτ/λεπτό και ο γιαννοσαββας 80λτ/λεπτό. Συμμερίζομαι τις απόψεις τους και έκανα την ανάλογη αγορά χωρίς πολλά πολλά. Τώρα που γνώρισα και τον ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΙ είναι και αυτός τις άποψης μια μεγάλης αεραντλίας.

Ποιο είναι το σωστό ποιο είναι το τέλειο κανείς δεν ξέρει !!! Το θέμα είναι ποιόν εμπιστεύεσαι και ποίον ακούς.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01646 seconds with 11 queries