Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 25-11-08, 12:29
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Συνονοματε με γεια το καινουριο ενυδρειακι σου !
Θα γινει κουυκλι με τις γαριδουλες μεσα.
Το φιλτρο ομως θα ειναι προβλημα. Η δυνατη ροη δεν αρεσει στις περισσοτερες γαριδες και ρουφαει και τον γονο τους.
Επισης παντα με τις γαριδες το σκουρο υποστρωμα τους αρεσει περισσοτερο και αναδεικνυει και τα χρωματα τους. Εξαλλου τους αρεσει να σκαλιζουν το χαλικι ψαχνοντας για απομειναρια τροφης. Για διακοσμο αν διαλεξεις ξυλο-ριζα βρασε το καλα και αστο μερικες μερες σε νερο να φυγει οσο περισσοτερη τανινη γινεται. Μερικες ευαισθητες γαριδες επιρεαζονται αρνητικα απο το κιτρινο νερο και τα χουμικα οξεα που βγαζουν τα ξυλα.
Οι πετρες λαβας η αλλες σκουροχρωμες πετρες με moss πανω τους θα εδειχναν πολυ ωραιες κατα την γνωμη μου, αλλα εσυ τελικα θα αποφασισεις οποτε βαλε φαντασια και φτιαξε εναν ομορφο διακοσμο.
Φυτα οπως ειπες, ευκολα και αρκετα. Για γρασιδι τωρα χμμ.. ευκολο δεν υπαρχει. Ο νους μου παει μονο σε Eleocharis parvula αλλα κι αυτη παραειναι ψηλη για τοσο μικρο ενυδρειο. Εγω θα εφτιαχνα χαλι απο καποια moss.
Τι γαριδες σκεφτεσαι να βαλεις μεσα; Εχω μια υποψια οτι θα ειναι κατι εισαγωγης και σπανιο , η κανω λαθος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01362 seconds with 11 queries