Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 25-11-08, 12:09
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή Ασπόνδυλος ...Κινέζος!

Μετά από πολύ ψήσιμο αποφάσισα να στήσω στο γραφείο ένα ενυδρειάκι για γαριδούλες και τα συναφή.
Επειδή δεν ήθελα να μου κοστίσει ακριβά αποφάσισα να πάρω ένα κινέζικο ενυδρειάκι και θα δούμε στην πορεία αν θα το μετανιώσω.
Μετά λοιπόν από έρευνα αγοράς(βρήκα μια αποθήκη που πουλάει χοντρικής!) κατέληξα στο παρακάτω τανκάκι(βλ. φώτο) με διαστάσεις 50χ25χ30 συνολικά δηλαδή περίπου 37 λίτρα.
Το ενυδρειάκι είναι κομπλέ και κόστισε 50€ !!!
Συγκεκριμένα περιλαμβάνει καπάκι με φωτιστικό και λάμπα εξοικονόμησης ενέργειας 15W με ανακλαστήρα, Θερμοστάτη(άγνωστα watt και μάρκα) θερμόμετρο, απόχη και φιλτράκι εσωτερικό που τελικά μόνο φιλτράκι δεν είναι αφού έχει μεγάλη ροή και μάλλον θα είναι ένα πρόβλημα αυτό με τις γαριδούλες, θα πρέπει να βρω τρόπο να μειώσω την ισχύ του αφού την ψηλόκκοκη άμμο που έχω βάλει την μετακινεί!
Το νερό που έβαλα είναι από το μεγαλύτερο ενυδρείο μου από την αλλαγή που έκανα και στο φιλτράκι έβαλα σφουγγάρι επίσης από το άλλο ενυδρείο.
Σε καμιά βδομάδα θα κάνω μετρήσεις και βλέπουμε.
Από διάκοσμο (εδώ θέλω τις προτάσεις σας) σκέφτομαι να βάλω καμιά ρίζα. ίσως κανένα βραχάκι και από φυτά λέω για ανούμπιες, java moss, και γενικά φυτά εύκολα που δένονται σε ξύλα και πέτρες, άν έχετε να μου προτείνεται κάποιο εύκολο φυτό για "γρασίδι" είμαι όλος αυτιά!
Περιμένω τις προτάσεις σας για τον κινέζο!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  958
Μέγεθος:  39,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01604 seconds with 12 queries