Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 22-03-06, 23:36
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Talking Στήσιμο νέου ενυδρείου για δίσκους

Παιδία πριν 2 μήνες σε μια μετακόμιση έχασα το παλιό μου κοινωνικό ενυδρείο (100αρι) που είχα από 2α δημοτικού. Έχασα κάποια ψάρια και έδωσα τα υπόλοιπα λόγο ανάγκης και πήρα σε αντικατάσταση ένα RIO 240αρι της JEWEL και σκοπεύω να βάλω δίσκους. Διάβασα πάρα πολύ στο διαδύκτιο καθώς επίσης και το FORUM μας του οποίου έγινα πρόσφατα μέλος.
Το set-up είναι ως εξής:
  • Υπολογίζω ότι αφαιρώντας τα πάντα μου μένουν 180 λτ. ωφέλιμο νερό.
  • Θερμαντήρες: Jagger 100 watt, Jewel 200 watt
  • Φωτισμός: 2 x 38 watt με ανακλαστήρες
  • Φίλτρα: Jewel εσωτερικό ρυθμισμένο όπως προτείνει ο κατασκευαστής + μια χούφτα τύρφη για επιπλέον καλυτέρευση / εμπλουτισμό νερού και ένα φίλτρο EHEIM 2213 με SUBSTRATpro και EHFIMECH.
  • CO2 injector me ph controller της HANNA
  • Α.Ο. για να μαλακώνω το άθλιο νερό του δικτύου
  • Υπόστρωμα: Tetra complete substrate 4 εκατοστά και άλλο τόσο χαλαζιακό χαλίκι (3-5 χιλ ή 5-8 δεν θυμάμαι)
  • Διακόσμηση: ξύλα μοπάνι 7 κιλά τουλάχιστον (σε 5 κομμάτια). (εδώ κωλύομαι δεν βουλιάζουν τα 2 μεγαλύτερα, βλέπετε link: http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=11065&highlight=%EE%FD%EB%EF+%EC% EF%F0%E1%ED%E9), 1 cryptocoryna, echninodorous σε ένα σημείο, Eleoharous? Κάνα δυο αλλά δεν πάνε πολύ καλά.
  • Στοιχεία νερού: PH 6.8, GH 6, KH 3, NO2 0, NO3 15, ΑΜΜΩΝΙΕΣ 0, C° 29
Τα ερωτήματα μου είναι λοιπόν τα εξής:
  • Για 6-7 μικρούς δίσκους από τους οποίους θέλω να κρατήσω τελικά 2 ζευγάρια. Είναι πολύ αυτοί ή λίγοι? Χρειάζεται να βάλω τίποτα άλλο στο ενυδρείο (corydoras, σαλιγκάρια) για καθαρισμό όσο είναι μικρά, πριν δηλαδή το στάδιο αναπαραγωγής?
  • Από που λέτε να πάω να τους πάρω?? δίνονται γέννες μέσω GAB??
  • Για buffer του Α.Ο. νερού τι προτείνετε άλλο εκτός του δικτύου νερό? Έχω πάρει ένα χημικό ELECTRO RIGHT της Aquarium Pharmaceudicals αλλά διστάζω…
  • Τι άλλα φυτά προτείνεται?
  • Είχα βάλει δυο sinodontis για στρώσιμο νερού και ανέβασα ΝΟ3 50 έκανα γενναία αλλαγή νερού και τώρα πως είμαι σίγουρος ότι είμαι εντάξει για να βάλλω τα μονάκριβα δισκάκια?
  • Τι άλλο προτείνεται? Τι να αλλάξω? Να τα βάλω τα άτιμα? Όλο στα pet shop με βρίσκεις να τα χαζεύω σαν παιδάκι το παγωτό.
Αναμένοντας την αυστηρή και ευπρόσδεκτη κριτική σας . Μόλις το τελειώσω θα σα;ς δείξω φωτό!!!
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 25-03-06 στις 14:58
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01772 seconds with 11 queries