Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 03-10-13, 20:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

επειδή έχω τα chinese algae eater μέσα για αυτό τώρα έχω γύρω σους 26. Πέρυσι μου έκανε νερά ο θερμοστάτης και δεν έπεφτε κάτω από 26 και όντως καταχείμωνο όταν είχε ήλιο είδα και 28 αλλά νομίζω πως πρέπει να ήταν πλασματικό γιατί έχω παρατηρήσει πως όταν ο ήλιος χτυπάει το θερμόμετρο δείχνει παραπάνω. Έχω παραγγείλει έναν STC-1000 από EBAY και νομίζω πως είναι η καλύτερη λύση. Αλλά και τα chinese να μην είχα θα το έβαζα στους 18 γιατί το ντύσιμο με DOW δείχνει πως κάνει δουλειά. Με τη ΔΕΗ είχα κάποια μικρή αύξηση αλλά πέρυσι δούλεψε για 1η φορά και το άλλο ενυδρείο και δεν μπορώ να πω με ακρίβεια αν έφταιγε το ένα η τα άλλο ενυδρείο. Μάλλον 3 ενυδρεία, δούλευε και το μικρό το 30λιτρο που το είχα για γεννήστρα, σύνολο 3 ενυδρεία.
Για την άλγη, το καλοκαίρι έχω τέντες και ο ήλιος το βλέπει 15-20 λεπτά το πρωί γύρω στις 8 και άλλο τόσο το απόγεμα κατά τις 4. Ενώ το χειμώνα τις βγάζω τις τέντες και το βλέπει ο ήλιος από πάνω όλη τη μέρα, γύρω γύρω έχω ο DOWκαι κόβει τον ήλιο ενώ από πάνω έχω διαφανές plexiglassγια τη βροχή αλλά και όσο κρύο κρατήσει.
----
Τα chinese πάντως την τσακίζουν την άλγη, κάνουν τις πέτρες να γυαλίζουν, όχι όμως και τα τζαμια, και για αυτό τα έχω.
------
Μόλις είδα πως τα chinese θέλουν 22-26, θα κατεβάσω τη θερμοκρασία στους 23-24, δεν χρειάζεαι τόσο πολύ.

Temperature: Active over a wide temperature range of 60 – 90°F/16° – 32°C. Prolonged exposure to conditions towards either extreme of this range is not recommended however and this fish should be kept in a heated aquarium at 22 – 26 °C for general care.

http://www.seriouslyfish.com/species...lus-aymonieri/
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02213 seconds with 11 queries