Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #51  
Παλιά 09-01-12, 20:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Διαβασα τα μυνηματα και απ οτι καταλαβα το ενυδρειο ηταν μια χαρα στρωμενο αφου μιλας για no2 0 και αρκετα no3...
Βεβαια αυτο δεν ξερουμε αν θα εξακολουθισει να υφισταται μετα την αλλαγη βυθου.
Η γνωμη μ ειναι πως βιαστηκες στις αλλαγες σου, αφου δεν μπορεις να εισαι σιγουρη 100% οτι επροκειτω για ασβεστολιθικο επρεπε πρωτα να εχεις υγρα τεστ να μετρησεις το ph ή να κανεις το τεστ με το ακουαφορτε. τεσπα, τα βακτηρια σε ζουμια που θες να παρεις κατα τη γνωμη μου (οπς και πολλων συνχομπυστων) ειτε ειναι μια απατη, ειτε εμεις ειμαστε οι ηλιθιοι, αυτα ειναι πολυ καλα αλλα ποτε δε δουλευουν επειδη δεν τυχαινει η σωστη πλανητικη συζυγια! (δες σχετικο προσφατο topic στην ιδια κατηγορια) Η γνωμη μου ειναι αντι να πεταξεις τα λεφτα σου σε τετοια αμφιλεγομενα προιοντα δωστα για κατι πιο χρησιμο (πχ κανενα δυο ευκολα φυτα τα οποια ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ βοηθουν στην καλη βιολογια του ενυδρειου).
Τωρα σχετικα με την ερωτηση του υποστρωματος και των φυτων, εγω προσωπικα εχω αρκετα ενυδρεια, και παλαιοτερα χρησιμοποιιουσα υποστρωμα για τα φυτα ομως τα τελευταια χρονια το εχω κοψει. Το καλο υποστρωμαβοηθαει αρχικα στην καλη αναπτυξη, αλλα μετα απο ενα χρονο ειναι απλως ενα νεκρο πραγμα που σαπιζει στο βυθο παραγοντας τοξικα δηλητηρια τα οποια με καποια γκαφα (πχ ξεριζονοντας ενα φυτο) μπορει να τα απελευθερωσεις. Απλο χαλικακι μαζι με ενα καλο λιπασμα ειναι μια χαρα. (βεβαια υπαρχουν κ υποστρωματα τα οποια ειναι κανονικος βυθος και οσοι τα εχουν μιλανε με αριστα αποτελεσματα, αλλα προσωπικα δεν εχω αποψη γιατι δεν ετυχε -δυστυχως, μια και δειχνουν και πανεμορφα- να τα δοκιμασω).
Τα σκαλαρια απαιτουν οξινο και μαλακο νερακι, κατι που σημαινει πως πρεπει να βρεις ενα τροπο να προετοιμαζεις το νερο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01500 seconds with 11 queries