Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 30-10-16, 18:54
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zapatas Εμφάνιση μηνυμάτων
Νιτρικά (ΝΟ3): 20-30 ppm
Φωσφορικά:
1-3 ppm
Κάλιο:
20-30 ppm
CO2:
30ppm

τοσα δεν πρεπει να ειναι για το EI??
Ναι αυτές είναι οι τιμές, όπως όμως λέει και πιο πάνω ο φίλος αυτός είναι ένας μπούσουλας, αν μόλις φύτεψες κι έχεις πολύ μικρή φυτομάζα θα ξεκινήσεις με τις μισές δόσεις ή και λιγότερο αφού δεν υπάρχει αρκετή μάζα φυτών να απορροφήσουν στοιχεία. Επίσης υπάρχουν ιδιαιτερότητες σε κάποια ενυδρεία, υπάρχουν φυτά κόκκινα που δεν θέλουν πολλά νιτρικά, υπάρχουν άλλα που θέλουν συγκεκριμένα φωσφορικά και άλλα που θέλουν συγκεκριμένη αναλογία φωσφορικών - νιτρικών, παράδειγμα η palustris cuba που έχω θέλει από 5 έως 10 νιτρικά και από 1,5 έως 2 φωσφορικά, τη στιγμή που έχω και την lobelia που θέλει από 10 έως 20 νιτρικά, οπότε έχω στοχεύσει τα 10 νιτρικά να έχω όσο μπορώ ικανοποιημένα και τα δύο. Ανάλογα την περίπτωση λοιπόν στοχεύεις μία τιμή, κάνεις τεστ, παρατηρείς με το μάτι κι ανάλογα προσαρμόζεις.
Την εφαρμογή υπολογισμού διαλυμάτων την έχεις καταλάβει; Οτι έχουν συγκεκριμένη διαλυτότητα οι σκόνες; Θα σου φέρω ένα παράδειγμα. Αν πας να φτιάξεις νιτρικό κάλιο σου λέει ότι η μέγιστη διαλυτότητα είναι τα 36 γραμμάρια στα 100ml, αυτό σημαίνει ότι άμα ρίξεις 40 γραμμάρια, 4 απ αυτά θα μείνουν απλά στον πάτο αδιάλυτα. Πας λοιπόν εκεί που λέει nitrate from potassium nitrate και συμπληρώνεις τα λίτρα σου, πόση σκόνη θα ρίξεις, (εγώ βάζω περίπου τη μισή απ το μέγιστο διαλυτότητας για να μου διαλύεται εύκολα και μη κάθομαι να ανακατεύω μία ώρα), άρα λοιπόν για 100ml αν βάλω 20 γραμμάρια στα 250ml μπορώ να βάλω 50 γραμμάρια σκόνης. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα έβαλα 55 γραμμάρια γιατί για να φτάσω στα 60 λίτρα τα 20ppm με 3 δόσεις τα 50 μου έβγαζαν 10ml, οπότε για να μη κάθομαι να υπολογίζω το 10:3, τα 55 γραμμάρια μου έβγαλα τα 20ppm με 9ml, οπότε ρίχνω 3 φορές την εβδομάδα χ3ml. Όμως το νιτρικό κάλιο εκτός από νιτρικά ρίχνει και κάλιο μέσα, άμα λοιπόν αφήσεις τις τιμές ως έχουν κι απλά αλλάξεις και βάλεις το potassium from potassium nitrate σου δείχνει ότι τα 9ml που έριξες νιτρικά σου βάζουν μέσα και 12.7 πες 13ppm κάλιο, άρα απ το σκέτο κάλιο θα χρειαστεί να συμπληρώσεις μόνο 8ppm για να πιάσεις τα 20. To τελευταίο σαν σκόνη έχει διαλυτότητα τα 11.1 γραμμάρια στα 100ml, οπότε για στρογγυλοποίηση βάλε 25 γραμμάρια στα 250ml απιονισμένου νερού και σου δίνει στα 9ml 7ppm κάλιο, άρα είσαι οκ. Για το power 4 δεν ξέρω χρησιμοποιώ το flourish και για σίδηρο πάλι χρησιμοποιώ flourish αφού και τα δύο είναι πολύ συμπυκνωμένα και μου κρατάνε 6 μήνες και βάλε στα λίτρα μου.



__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01745 seconds with 11 queries