Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 21-09-06, 19:06
epistimon Ο χρήστης epistimon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή Το ματιασαμε...

Πριν καποιες ημερες ρωτουσα στο φορουμ εαν μπορω να βαλω σε ενα "σχεδον" κοινωνικο ενυδρειο καποια κριμπενσις που εχω και η απαντηση ηταν αρνητικη. Μαλιστα καποιοι φιλοι μιλησαν για ασυμβατοτητα των ηδη υπαρχοντων ψαριων. Λοιπον, ευτυχως που υπαρχουν και καποιοι καλοι επαγγελματιες σαν το Pet City και φροντίζουν για εμάς.
Η Ιστορια: Επηρεασμενος απο τις υποδειξεις του φορουμ, μια μερα περνουσα τυχαια εχω απο το εν λογω καταστημα και καθως ειχα χρονο είπα να χαζεψω λιγο. Δυστυχως μπηκα στον πειρασμο να παρω μερικα ψαρακια που βρηκα και ηταν πιο συμβατικα με τις υποδειξεις των μελων του φορουμ. Και η γεννοκτονια αρχισε. Στην αρχη εχασα τρια απο τα νεοαποκτηθεντα ψαρια και απο τοτε και εντος μιας εβδομαδας, αφου ολα τα ψαρια στο ενυδρειο ειναι πλεον αρρψστα πιθανοτατα με ich (αν δε με γελουν τα ματια μου και αν δεν εχουν και τιποτα αλλο), σημερα φτασαμε αισιως τα 5 ακομα θυματα. Το τελευταιο χαροπαλευει στο ενυδρειο-νοσοκομειο, απλα και μονο για να μην αποβιωσει μεσα στο κανονικο και μολυνει το νερο. Το σημερινο (ή καλυτερα να λεω το μεσημεριανο, γιατι ειχα και νυχτερινο θυμα) θυμα ειναι ενα kiss gourami που ειχα εδω και 4 μηνες στο ενυδρειο μου. Παρουσιασε ενδειξεις ich και αμεσως αρχισα θεραπεια, αλλα σημερα πλεον ολο του το σώμα ειναι σαν να εχει ματωσει, χωρις καν να έχει ουτε ενα σημαδι επιθεσης απο άλλο ψάρι.
Αγαπητοι συν-χομπιστες, ειμαι αγανακτισμενος! Δυστυχως πριν πολυ καιρο την ειχα ξαναπατησει με νεοφερτα ψάρια απο το Pet City, αλλα για κακη μου τύχη, το θυμηθηκα μόνο όταν ήταν πολύ αργα και το κακό ήδη είχε αρχίσει.
Έτσι λοιπον, θέλοντας και μή, σε λίγο καιρό έτσι όπως πάει η κατάσταση, θα μπορώ να βάλω ότι ψάρι θέλω, καθώς δε θα έχει μείνει τίποτα πια (εκτός από μια χήρα - color tetra που έχει ξεμεινει 3 χρόνια από παλιότερη σύνθεση και δεν παθαίνει τίποτα).
Ευχαριστώ και συγνώμ αν σας κούρασα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01546 seconds with 11 queries