Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 22-11-10, 15:30
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Εγω ως καλλιτεχνης, ειμαι παντοτε υπερ των νεωτερισμων και νεας οπτικης μιας και το aquascaping ειναι μορφη τεχνης και ουσιαστικα δεν υπαρχουν ορια.
Τα 2 αυτα ενυδρεια ομως συμφωνα παντα με την προσωπικη μου αποψη ξεπερνουν την αισθητικη του "φυσκου" ως ενα βαθμο και τεινουν λιγο προς το κιτς.
Υπαρχει μια λεπτη διαχωριστικη γραμμη μεταξυ αυτων των 2 που παντοτε ομως βρισκεται μεσα στο μυαλο και το γουστο του θεατη.

Το καστρο του Λανσελοτ μου θυμιζει εντονα παιδικο παιχνιδι αγορασμενο απο τα jumbo και το σπιτι των χομπιτ με τα καγκελακια και τα σκαλοπατακια απλως μου φαινεται αρκετα γελοιο. Κατα τααλλα ομως τα φυτα και στα 2 ενυδρεια ειναι υγιη και εντυπωσιακης αναπτυξης, τα χρωματα ωραια και τα τεχνητα στοιχεια αν ελειπαν θα ηταν καλυτερα κατα τη γνωμη μου παλι.

Αυτο που φοβαμαι περισσοτερο ειναι οτι κανοντας τα αποδεκτα σε εναν τετοιας εμβελειας διαγωνισμο, και μαλιστα με θετικα σχολια, ισως δημιουργησει ταση και δουμε ακομα περισσοτερα και πιο ακραια τετοια ενυδρεια στο μελλον.

Το Fragrant of a forest που αναφερεσαι συζητηθηκε ξανα, και υπαρχουν και εκει αναμεικτα αισθηματα αλλα τουλαχιστον για μενα, δεν αγγιζει τα ορια του κιτς μιας και ειναι ρεαλιστικη πανοραμικη μικρογραφια ενος βυθισμενου δασους. Το ιδιο ισχυει και για τα ενυδρεια τυπου Μπονσαι του Φελιππε Ολιβειρα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01341 seconds with 11 queries