Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 22-03-19, 22:06
takaros Ο χρήστης takaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2014
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Γιώργο!
Έχω περίπου 50αυγά από 1 από τα 4 θηλυκά μου, περιμένω και τα άλλα από στιγμή σε στιγμή.
Το παράδοξο στη όλη ιστορία είναι ότι γέννησαν όταν μετακόμισα για σεζόν στο χωρίο και αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ούτε παλουντάριουμ ούτε τίποτα, είναι σε ένα πρόχειρο πλαστικό από τα τζάμπο με ~20λτρ νερό.
Εγώ ταΐζω μόνο ζωντανά, γεωσκώληκα, γρύλους, Mealworms που και που και γενικά ότι έντομο μπορείς να βρεις σε πετ σοπ για feeders,
γενικά μπορούν να μάθουν και στις έτοιμες τροφές για τρίτωνες αλλά δεν θεωρώ πως είναι καλή λύση, όχι ότι δεν "κάνει" η δεν είναι πλήρης τροφή αλλά γιατί το ζωντανό και ειδικά την ποικιλία με ζωντανά θεωρώ ότι είναι καλύτερα.
Δεν έχουν κόλλημα στο αν θα είναι ζευγάρι, εγώ έχω 7, 3 αρσενικά και 4 θηλυκά πάντα τα αρσενικά θέλουν να ζευγαρώσουν και κάνουν amplexus ακόμα και με αρσενικά, στο βίντεο όπως είδες ταλαιπώρησαν αρκετά το θηλυκό για αυτό το έβαλα χώρια με 1 αρσενικό για να έχει μόνο 1 "πρόβλημα" στο κεφάλι της.
Θερμοκρασία δεν έχουν κανένα πρόβλημα, τα έχω σε θερμοκρασία δωματίου πάντα, το ιδανικό αν θες είναι περίπου στους 25 βαθμούς.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01286 seconds with 11 queries