Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 29-07-12, 13:06
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αποφασίστε, χωρίς τη χρήση αιχμηρών αντικειμένων πάντα , τι θα έχετε στα σίγουρα μέσα και θα μπορούμε να πούμε περισσότερα! Δυστυχώς δε θα βρείτε χρυσή τομή και ακόμα πιο σίγουρα όχι όταν ρωτάτε τον Νίκο!

Αυτό που κατάλαβα εγώ από τον Νίκο είναι να σας δώσει συμβουλές όχι για να τον βάλετε με ζωοτόκα, αλλά για να μην είναι μόνος του. Και ο μονομάχος αν δει τις ωραίες ουρίτσες των guppy και τα περάσει για αρσενικούς του είδους του... καλησπέρα!


Μία στα γρήγορα γιατί πρέπει και να τραφώ!

Τα πετρώματα τα τεστάρουμε με ακουαφόρτε (από το σούπερ μάρκετ), αν αφρίσει ανεβάζουν σκληρότητες, αν δεν αφρίσει ίσως δεν ανεβάζουν.

Γρανίτη εγώ κρατάω μια πισινή γενικότερα, όχι μόνο για το ενυδρείο (ξέρω ότι εκπέμπει μια -έστω και ασθενή- ποσότητα ραδιενέργειας).

Γενικά μπορείτε να βρείτε υλικά στη φύση και με το κατάλληλο πλύσιμο-απολύμανση να μπορούν να μπουν στο ενυδρείο. Στα ξύλα είναι λίγο πιο πολύπλοκο το θέμα, αλλά υπάρχουν πολλοί που έχουν χρησιμοποιήσει είτε ξεραμένα είτε ξεβρασμένα από θάλασσα ή ποτάμι.

Υπάρχουν εύκολα φυτά που δε χρειάζονται διοξείδιο και υποστρώματα. Ίσως καμιά ταμπλέτα ή και υγρό λιπασματάκι πού και πού (άλλα θέλουν απλά νερό!).

Ανάλογα με τα ψάρια που θα βάλετε γενικά μπορούν να μπουν και κάποια ασπόνδυλα.


Για μένα αν πάτε σε ζωοτόκα μην μπλέξετε πολλά είδη μεταξύ τους. Ιδανικά ένα άντε δύο και όχι είδη που υβριδίζουν μεταξύ τους (αν και υπάρχουν αναφορές ότι σχεδόν όλα μπορούν να ζευγαρώσουν μεταξύ τους).
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01396 seconds with 11 queries