Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #54  
Παλιά 13-09-14, 08:21
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανείς δεν κάνει το θέμα επιστήμη ούτε αναφέρθηκε κανένας μας σε αναπαραγωγή φυτών προς πώληση. Στο κάτω, κάτω, άλλος έχει ποστάρει την αγγελία του στην υπογραφή του. Εφόσον γνωρίζεις όπως λες το θέμα του φυτεμένου ενυδρείου, θα γνώριζες πόσο σημαντικός παράγοντας είναι ο φωτισμός και τι επιπτώσεις έχει με τις άλγες.. Επίσης το θέμα του ενυδρείου είναι ένα πολυσύνθετο θέμα και για να φτάσει στο σημείο που βρίσκεται σήμερα, κάποιοι αφιέρωσαν πολύ χρόνο και χρήμα σε πειραματισμούς, διάβασμα και ξενύχτια. Πολλά άτομα υπάρχον και σε αυτό το φόρουμ και αξίζουν τον σεβασμό μας. Άρα ο όρος γυάλινο τετράγωνο πράγμα με ζωντανά που πάνε πέρα δώθε κτλ έχει πολύ μεγαλύτερη έννοια. Αυτό και μόνο αν σκεφτείς θα καταλάβαινες ότι το θέμα δεν το έχουμε ξεκάνει καθόλου ή όπως αλλιώς θες να το χαρακτηρίσεις. Όταν μιλάμε εκ του ασφαλούς και προτείνουμε ότι μας κατέβει χωρίς να σκεφτούμε πόσο λεπτό θέμα είναι, είναι στου κασίδη το κεφάλι που λέμε. Για να προτείνουμε κάτι μιας και το θέμα το διαβάζουν πολύ και πολύ μπορεί να προσπαθήσουν, προτείνουμε λύσεις δοκιμασμένες και αξιόπιστες. Σεβόμαστε τον συνχομπίστα μας που θα δαπανήσει ένα σημαντικό ποσό για να υλοποιήσει την συμβουλή μας. Αν νομίζουμε, το είδαμε, το άκουσα, ή μου το είπαν, το διευκρινίζουμε για να καταλάβει και ο επόμενος που το διαβάζει. Κανένας δεν είναι κάθετος με τα λεντ, ίσα, ίσα που είμαι θερμός υποστηριχτείς τους. Αν είναι όμως να κάνω κάτι θα το κάνω σωστά και αυτό προσπαθώ να πω. Επίσης το ότι δεν μπορείς να το παρακολουθήσεις εσύ, δεν σου δίνει το δικαίωμα να λες να αφήσουμε το θέμα της κατασκευής και να ασχοληθούμε με κάτι άλλο. Ειλικρινά δεν έχω πρόθεση να σε θίξω αλλά επειδή ο γραπτός λόγος είναι παράξενος και ποτέ δεν ξέρεις τον συνομιλητή σου, καλό θα είναι να προσέχουμε τι γράφουμε. Πολλές φορές έχω αναθεωρήσει τις απόψεις μου πάνω σε πολλά πράγματα και κάθε μέρα μαθαίνω και κάτι νέο.
Τι να πρωτοαπαντήσω... Πρώτ' απ όλα, δεν ήθελα να θίξω κανέναν προσωπικά, απλά την κατάσταση. Ο ανθρωπος που ξεκίνησε το θέμα, αν έχεις διαβάσει από την αρχή τη συζήτηση, έχει ένα ενυδρείο με 150 βατ hqi λαμπα, και θέλει να τον αλλάξει για να βάλει λεντ. Οκ, καταλαβαίνω ότι θέλει να βρει τον καλύτερο συνδυασμό χρωμάτων φασμάτων για να έχει το καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά όπως λέει και ο kwstas82 αν δεν πειραματιστείς και λίγο να βρεις μόνος σου αυτό που σου αρέσει, δεν γίνετε δουλειά. Φαντάσου τώρα να δώσει 100 - 200 ευρώ σε λεντ, να τα συνδέσει για να έχει το καλύτερο αποτέλεσμα με τα φυτά και να είναι όλη η επιστήμη πίσω του να τον υποστηρίζει με φωτόμετρα κτλ, και τελικά να μην του αρέσει... Αυτό προσπαθώ να πω αλλά δεν με καταλαβαίνει κανείς!!! Τα λεντ επειδή όπως έχεις πει και πιο πάνω έχουν στενό φάσμα είναι ικανά να του καταστρέψουν το οπτικό αποτέλεσμα πολύ πολύ εύκολα!!! (έχω πετάξει πάνω από 5 μέτρα λεντοταινίες λόγω άσχημου αποτελέσματος και δεν μιλάω στην τύχη...)

Οι άλγες, εδώ είναι ένα μεγάλο θέμα... έχω ένα φίλο ο οποίος άλλαζε φωτισμό κάθε 3 μήνες για να φύγουν οι άλγες... Τι grolux, τι ροζ λάμπες τι για φυτά, τι το ένα τι το άλλο... τίποτα γιατί??? αφού οι άλγες έχουν τόσο πολύ σχέση με τον φωτισμό??? αυτό που άλλαζε κάθε φορά ήταν να έχει λίγο λιγότερη άλγη στην αρχή της νέας λάμπας, και μετά ξανάρχιζε, και ξανά και ξανά το ίδιο... Μιλάμε για μαύρη τριχοειδή άλγη. Όταν βάλαμε diy λεντ φωτιστικό με 10 cob ψυχρού φωτισμού, και 6 ζεστού, η άλγη από μαύρη έγινε πράσινη τριχοειδής... και σταδιακά εξαφανίστηκε η μαύρη... Τι έχετε να πείτε??? Μόνη πιθανή απάντηση που βρήκα είναι ότι τα παρ των λεντ είναι τόσο περισσότερα από τις λάμπες που είχε χρησιμοποιήσει που η πράσινη τριχοειδής βρήκε πρόσφορο έδαφος και έφαγε μάλλον στην κυριολεξία την μαύρη άλγη. Δεν ξέρω τι άλλο να πω. Επίσης, από προσωπικές εμπειρίες, άλγη πιάνετε μόνο στα ακίνητα μέρη του ενυδρείου. όταν πιάνει άλγη ένα φυτό δηλαδή, αυτό σημαίνει ότι το φυτό είναι ακίνητο δεν αναπτύσσετε δηλαδή, που σημαίνει ότι κάτι του λείπει και δεν αναπτύσσετε π.χ. λίπασμα. Έχω πολλά παραδείγματα να σας πω για την άλγη και ξεχάστε αυτό για τον φωτισμό. Δεν έχει να κάνει ο φωτισμός με τις άλγες όσο νομίζετε ότι έχει να κάνει. Η άλγη ας μην ξεχνάμε ότι είναι φυτό (μονομοριακό ή διμοριακό στην καλύτερη, αλλά φυτό) θέλει λοιπόν το φως του θέλει όμως και τα θρεπτικά του. αν τα φυτά μέσα σε ένα ενυδρείο έχουν τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά τότε δεν θα αναπτυχθούν άλγες, λόγω ανταγωνισμού. Και τελειώνοντας το θέμα με τις άλγες, να αναφέρω το πρόσφατο παράδειγμα φίλου, που έστεισε καινούριο ενυδρείο πρώτη φορά, και έβαλε για υπόστρωμα φυτόχωμα. Ναι έβαλε φυτόχωμα από το μαγαζί με τα γεωργικά είδη... από πάνω έβαλε λίγη άμμο, και χαλικάκι. όταν μου το είπε φυσικά όπως όλοι εδώ μέσα θα κάναμε έπασα πάνω του να τον φάω : που θα έχεις άλγες, το ένα το άλλο μπλα μπλα μπλα... Φωτισμός 30βατ τ8 συν 30 βατ λεντοταινία ψυχρού λευκού. Άμα δείτε το ενυδρείο του τώρα, με τα φυτά που έχει θα ΠΑΘΕΤΕ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΣΑΣ!!! δεν έχει εμφανίσει ίχνος άλγης (πέρα από την καφέ στο τζάμι, νέο ενυδρείο γαρ...) τα ψάρια του είναι υγιεί,και όλα πάνε καλά... Τι μας λέει αυτό???

πιο πάνω πρότεινα την ιδέα των dimmer, ανά χρώμα για το φωτιστικό αλλά δεν έδωσε κανείς σημασία έτσι μπορείς να επιλέξεις ακριβώς το χρώμα που σου αρέσει.

τελειώνοντας να πω ότι σίγουρα η συζήτηση από κοντά θα ήταν πολύ καλύτερη, λόγω των γνωστών ελλατωμάτων με παρεξηγείσεις κτλ στον γραπτό λόγω. Δεν είχα σκοπό να θήξω κανέναν απλά είρωνεύτηκα την κατάσταση που λίγο πολύ όλοι έχουμε περάσει, να θέλουμε το καλύτερο και να προσπαθούμε να κάνουμε τα πάντα και τα καλύτερα κτλ... Να σας πω λοιπόν ότι τα πάντα έχουν προτερήματα και μειωνεκτήματα. Αν βάλουμε το φως που θέλουν τα φυτά και μόνο, εμάς δε θα μας αρέσει το αποτέλεσμα!!! χρειάζεται λοιπόν να βρούμε μία μέση λύση. Επίσης, μην ξεχνάτε ότι τα λεντ, είναι αναβαθμήσιμο φωτιστικό. μπορείς να προσθέσεις φωτάκια σύμφωνα με τα γούστα σου. Στο θαλασσινό μου έτσι ξεκίνησα. έβαλα 3 10000κ, αρχικά, μετά έβαλα άλλα 3 μετά έβαλα άλλα 3 μπλε, και τώρα είμαι στη φάση να βάλω άλλα 3 μπλε. Σε ένα φυτεμένο ενυδρείο θα έκανα το ίδιο. Η χρυσή λύση που έχω βρει στο μικρό μου ενυδρείο και πάει καλύτερα από ποτέ, είναι τα 4000κ φως. δηλαδή τόσο 6500, όσο και 2700κ.

Υ/γ: το πωλούνται φυτά έχει ξεμείνει από μία φορά που πουλούσα φυτά... δεν πουλάω πια... Τώρα πουλάω Apple snails... θέλει κανείς???
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο κομματι που αφορα το θαλασσινο παιδια τα λεντ μεγαλωνουν κοραλλια που μεγαλωνουν σε πολυ μεγαλυτερα βαθη απο τα υδροβια φυτα που φιλοξενουνται στα ενυδρεια μας με εξαιρετικη επιτυχια οσον αφορα τους ρυθμους αναπτυξης και τα χρωματα ... αφου το καταφερνουν αυτο σε ειδη που μεγαλωνουν σε μεγαλα βαθη (-0,5μ εως και -30μ ) τοτε σιγουρα θα μεγαλωνουν φυτα που μεγαλωνουν σε ρηχα νερα λιμνων και ποταμων .- Απο εκει και περα δεν ειναι δυσκολο να φανταστης πιο ειναι το ιδανικο φασμα και κελβιν συνδιασμου λεντ που ειναι το πιο ιδανικο για να εχουμε υγιει φυτα. Θα πρεπει να ειναι κοντα στα κελβιν και στο φασμα που εχει το φως του ηλιου κατα την διαρκεια της μερας στα 0,5 με 5 μετρα βαθος νερου δηλ 2000κ-3000κ ανατολη και δυση καθως και 5500κ κατα την διαρκεια της μερας , οποτε ετσι οπως το βλεπω εγω το ιδανικο θα ηταν η κατασκευη ενος λεντ (multichip 10 - 20 βατ εκαστο )που να αποτελειτε απο 40%τσιπ στα 5500κ , 20% τσιπ στα 2000κ-3000κ , 10% 660nm, 5%630nm, 5%590nm ,5% 410nm, 5% 420nm,5% 430nm ,5% 450nm . Το λεντ επειδη θα ειναι multichip επιτρεπει την ομοιομορφη μιξη ολων και λογικα θα φαινεται σαν την λαμπα grolux που δουλευουν στα φυτεμενα . Απο εκει και περα αν δεν πειραματιστουμε και λιγο δεν παει και το χομπυ λιγο παραπερα , αυτος ο κινεζος φτιαχνει λεντ κατα παραγγελεια για οποιον ενδιαφερεται http://www.leds-global.com/customize...ing-p-301.html
Πολύ καλή η λύση με τα multichips, ίσως η καλύτερη όσων αφορά τα λεντ, αλλά νομίζω είμαστε στη φάση της έρευνας ακόμα, δεν νομίζω ότι θα έδινε κανείς τόσα λεφτά για ένα τσιπάκι όταν δεν έχει δει καν πως είναι το φως των λεντ. Μην ξεχνάμε ότι τα λεντ έχουν πολύ ιδιαίτερο φως, έχει βάλει κανείς λάμπα στο σπίτι του??? είναι απλά ιδιαίτερο. οπότε άποψη μου, κάντε τα πειράματά σας με το φάσμα, και μετά πάρετε κάτι σε multichip για σωστή δουλειά.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 13-09-14 στις 08:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02766 seconds with 11 queries