Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #40  
Παλιά 11-02-15, 22:33
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα εχουμε καποιο update στο θεμα αυτο?
Επίκειται
-------------------------
Επανέρχομαι σήμερα αφού προχωρησα στο στήσιμο του ενυδρείου.
Δεν θα πω τίποτα γι'αυτο ουτε φωτο θα βάλω. Αυτά θα γίνουν όταν θα ερθει η ωρα να σας το παρουσιάσω.
Αφού τοποθέτησα το υπόστρωμα(μπεζ άμμος) έτσι οπώς το ήθελα μεσά στη γυαλα,έβαλα την τύρφη στην πίσω αριστερή γωνία πίσω απο τις ρίζες, σε πάχος 6 εκατοστα ,όσο δηλαδή και η άμμος σε εκείνο το σημείο.
Αφού γεμισα λοιπόν τη γυαλα με νερό και είδα οτι ολά πάνε καλά με την τύρφη δηλ.παρέμεινε στη θέση της βυθισμένη κ.λ.π.,έβαλα την χερουκλα μου να γυρίσω λίγο το σπρευ μπαρ.
......και εγένετο ο χαμός...
Με μακριμανικη μπλούζα τέτοιες δουλειές απαγορεύονται και θα έπρεπε να υπάρχει και νόμος γι αυτό
Σκαλωσε το μανίκι στη ρίζα, τράβηξα το χερι μου και αύτη(η ρίζα) ανασηκώθηκε με αποτέλεσμα να πετάξει όλη σχεδόν την τύρφη στην στήλη του νερού.
Αφού πέρασε το πρωτο πεντάλεπτο με απαγγελίες διαφόρων ποιημάτων στα 120 ντεσιμπέλ
παρατήρησα οτι η τύρφη επικάθεται και παλι στον βυθό (και όχι μόνο) σχετικά σύντομα.
Αυτό σημαίνει βεβαια οτι τα παντα έγιναν καφέ!
Σκούπα βυθού με το λάστιχο και όλα έγιναν όπως πρίν (σχεδόν).
Αύριο θα πεσει πανω απο την τύρφη ψιλό μαύρο χαλίκι για να την κρατάει στη θέση της μιας και θα την χρειαστω επειδή θέλω να φυτεψω εκείνο το σημείο.
Η όμορφη αντίθεση των ξύλων με το μπεζ χρωμα της άμμου με έκαναν να κάνω λίγο πίσω στο θέμα βιοτοπικοτητα, όμως δεν θέλω να ξεφεύγει και τόσο εύκολα, με το παραμικρό, η τύρφη απο εκεί οπου την θέλω οριοθετημένη. Ακριβως οπώς το φανταζομουνα έγινε.
Πείτε ρε παιδία τη γνώμη σας,...τι να κάνω?
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lifefx : 11-02-15 στις 22:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02174 seconds with 11 queries