Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #110  
Παλιά 06-12-17, 18:37
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη καλησπέρα ...

Γενικότερα οπως εχουμε πει και σε παλαιότερες συζητήσεις, στο σύνολο τους τα tang ειναι πολύ ιδιαίτερα, κατα ποσο θα προσαρμοστούν στο νέο περιβάλλον τους...

δυστυχώς σαν χομπίστες, ειμαστε ο τελευταίος τροχός της αμάξης και οταν αναλάβουμε δράση, συνήθως ειναι πολύ αργά και πολλες φορες το ενα λάθος φέρνει το αλλο...

Εγω θα το άφηνα ως εχει, εκτός και αν εχεις καραντίνα....και Μακαρι να παει καλα το ζωντανό, εαν τρώει και ειναι ζωηρό μπορει να προσαρμοστεί σε βάθος χρόνου και να ξεπεράσει τα προβλήματα του, ομολογουμένως ομως ειναι απο τα ομορφότερα αλλα και ποιο ιδιαίτερα τανγκ, διατροφή με σκόρδο και το βλεπεις.

Μακριά απο φάρμακα σε ρεεφ ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ριφ ενυδρεία καλό είναι να μην γίνεται θεραπεία με κάποιο φάρμακο.

Εγώ ανέκαθεν κάθε πρόβλημα σε ψάρι το περνούσα με τροφή. Ανάλογη για το πρόβλημα . Γενικά δεν είχα κάτι ιδιαίτερο .

Καλό είναι σε τέτοιες φάσης να υπάρχει καραντίνα.
Στην καραντίνα κάνεις ότι θέλεις .
Έχω ένα μικρό ενυδρείο για καραντίνα, αλλά προσπάθησα με παγίδα (DIY Μπουκάλι) δεν μπορούσα να την πιάσω με τίποτα. Μόνο ο Χαβανέζος πιανόταν.

Τελικά έκανα θεραπεία με το Aquili Aloe μιας και είχε αρκετές αμυχές στο σώμα της. Το σκεύασμα σύμφωνα με τον κατασκευαστή είναι ακίνδυνο και δεν επηρεάζει το skimmer και τη βιολογία. Το αποτέλεσμα ήταν να χάσω 2 chromis, το skimmer να τρελαθεί και μετά από τρεις αλλαγές νερού και δυο αλλαγές άνθρακα μόλις σήμερα επανήλθε στα κανονικά του μετά από δυο εβδομάδες σχεδόν.
To blue tang μάλλον έχει λεμφοκύστες. Εμφανίζει κάποια λευκά σημάδια που την ίδια μέρα ή το αργότερο την επόμενη φεύγουν. Αυτό που με απασχολεί είναι ότι το ένα πλαϊνό πτερύγιο το έχει την πιο πολύ ώρα μαζεμένο. Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι αποτέλεσμα κάποιας αψιμαχίας ή έχει κάποιο άλλο πρόβλημα. Είναι κινητική, τρώει επιθετικά, το χρώμα της έχει αποκατασταθεί πλήρως και τα άλλα ψάρια δεν παρουσιάζουν το παραμικρό πρόβλημα. Ταΐζω τρεις φορές την μέρα ποικιλία τροφών μουσκεμένα σε σκόρδο βιταμίνες και αμινοξέα. Υπάρχει κάποια ειδική δίαιτα για τη λεμφοκύστη;

Εδώ και δύο μήνες έχω ένα μελανούρο, ο οποίος εμφανίζεται μια - δυο ώρες με το άνοιγμα των φώτων και μετά εξαφανίζεται. Δεν τρώει τίποτα απ' ότι του δίνω, αλλά με κάποιο τρόπο την παλεύει ακόμα. Υπάρχει κάποια ειδική τροφή για να τον δελεάσω να φάει;

Τα λίγα κοράλλια που έβαλα έχουν ανοίξει όλα, εκτός από τη ρικορντέα που όπου και να την βάλω δεν έχω δει αποτέλεσμα. Ομολογώ πώς μου έχει ανοίξει ή όρεξη για παραπάνω. Αύριο θα βάλω και δύο frags από εφύλιες. Με τι κοράλλια προτείνετε να συνεχίσω;
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01799 seconds with 11 queries