Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 27-11-07, 18:17
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαίνεται φουσκωμένη και όπως επίσης συνηγορούν και τα υπόλοιπα στοιχεία μάλλον βρίσκεσαι μπροστά σε αναπαραγωγική διαδικασία.
Aν ήσουν προετοιμασμένος έχοντας αρκετά φυτά (μέρες πριν) οι γόνοι εκτός από κρυψώνα θα είχαν εξασφαλίσει και λίγη τροφή τουλάχιστον για τις πρώτες μέρες της ζωής τους. Από την άλλη ,όπως ειπώθηκε παραπάνω , ο ερχομός του χειμώνα δεν δίνει πολλές ελπίδες για την επιβίωση τους.
Το γεγονος παιδια οτι υπαρχουν πετρες (για κρυψωνα λεω εγω τωρα) οπως ειπα και πιο πρην, και αρκετη αλγη στον πυθμενα (για τροφη ας πουμε) δινει καμια ελπιδα επιβιωσης η οχι??? Τα φυτα που εχω αυτη τη στιγμη αρχισαν να συρικνονωνται εδω και μερες και γι"αυτο το λογο δεν εχω βαλει αλλα. Για αλλα φυτα την ανοιξη. Υπαρχουν φυτα που μπορω να βαλω τωρα τον χειμωνα??? Αν ναι πειτε μου. Απο την αλλη ο ερχομος του χειμωνα ειναι ενα γεγονος το οποιο σιγουρα δεν μπορουμε να αποφυγουμε, αρα ας αφησουμε τη μητερα φυση να κανει το καθηκον της. Απο τη μια θα λυπηθω SOCRATIS αν δεν επιβιωση κανενα νεογνο αλλα απο την αλλη χαιρομαι γιατι μεσα σε 4 μηνες λειτουργιας της λιμνης ειναι δευτερη φορα που αναπαραγωνται και το γεγονος αυτο για μενα λεει πολλα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ κι εγώ έτσι την πάτησα και στην πρώτη γέννα πρέπει να σκότωσα πολλά. Μόνο που εγώ τα πέρασα για νύμφες κουνουπιών, γιατί τα είδα μόλις βγήκαν από το αυγό. Και μέχρι να καταλάβω τι γίνετε πρέπει να έφυγαν πολλά με την υπερχείληση που δημιούργησα για να φύγουν οι ... νύμφες!!!!
Υπαρχει περιπτωση να την ξαναπατησουμε lucy??? Οχι βεβαια!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
O Σωκράτης σου έχει πει τα γεγονότα με το πως θα εξελιχθούν. Όπως σου έχω πει, τα μικρά στα αρχικά τους στάδια, την αράζουν στην επιφάνεια του νερού. Όταν δεν τους παρέχεις τις απαραίτητες συνθήκες για να επιβιώσουν, πολύ απλά δεν θα τα καταφέρουν. Οι νυμφαίες μέχρι τότε θα έχουν χάσει όλα τους τα φύλλα, αλλά και κάποια pistia stratiotes που είχες, δεν υπάρχουν πια.

Αν καταφέρεις και πιάσεις κάποια από αυτά με μια μικρή απόχη και δημιουργήσεις ένα μικρό ενυδρείο με φυτά και ελάχιστη θρυματισμένη τροφή (flakes) για χρυσόψαρα, είναι πολύ πιθανόν να σου γλυτώσουν κάποια από αυτά.

Εννοείται ότι αν προχωρήσεις στην τελευταία πρόταση, πρέπει να είναι στρωμένο το ενυδρείο και να διαθέτει όλες τις προϋποθέσεις για καινούργιο γόνο. Ξέρεις εσύ!
Με προλαβες Βασιλη...αλλα ενταξει...καταλαβα
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 27-11-07 στις 18:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,16777 seconds with 11 queries