Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 25-09-13, 00:39
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
προτεινω να τα δωσεις πισω ολα,να στρωσεις το ενυδρειο σου σωστα και μετα αν θες μεγαλα ψαρια,μπορεις να βαλεις ενα οσκαρ.

http://www.seriouslyfish.com/species...tus-ocellatus/



πως ακριβως εκανες τη "συντηρηση" και την αλλαγη?γιατι εκει μαλον την εκανες...
-------------------------


σοφοκλη,μη με παρεξηγησεις που θα στο πω ωμα,αλλα πρεπει να στο πω γιατι το θεμα σου θα το διαβασουν και αλλοι καινουριοι στο χομπυ που ισως θελησουν να δοκιμασουν το ιδιο...


κιεγω θεωρω οτι στη μπανιερα μου μπορω να φιλοξενησω μια φαλαινα,αλλα αυτο δε σημαινει οτι μπορω

ασχετα απτο ζητημα του ενυδρειου σου που κατα τη γνωμη μου ειναι ακαταλληλο για τον αριθμο και κυριως το ειδος των ψαριων που θες να κρατησεις,
υπαρχει και το θεμα του φιλτρου σου,που φαινεται να ειναι αστρωτο.
μεχρι να μπολιασεις και να στρωσει το φιλτρο σου δεν θα επρεπε να υπαρχει τιποτα ζωντανο εκει μεσα.γιατι πολυ απλα βασανιζεται.(μιλαμε για νιτρωδη που προκαλουνε φρικτο θανατο)

μονος σου παραδεχτηκες οτι στο παρελθον εκανες λαθη(οπως οι περισσοτεροι απο μας) λογω ενθουσιασμου και αγνοιας.μην βιαζεσαι λοιπον να τα ξανακανεις.εχεις την ευκαιρια απο εδω μεσα με διαβασμα και βοηθεια απο χομπιστες,να στησεις ενα πολυ ωραιο ενυδρειο

οποτε μην κανεις βιαστικες κινησεις.
Σε ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις αλλά και το link που μου έστειλες το είχα διαβάσει όπως και αυτό http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/astronotus_ocellatus.htm

Τώρα να τα δώσω πίσω όπως λες εύκολα το λέμε αλλά δύσκολα πραγματοποιείται και μιλάω για την κιχλίδα κυρίως που η καημένη είναι μαζί μου τόσα χρόνια και αν έχει περάσει καν και καν.

Τα φίλτρα τα καθαρίζω με τον τρόπο (ευτυχώς αυτά ήταν από τα λίγα που ήξερα) που περιγράφετε και εδώ στο φόρουμ. Δηλ. αλλαγή ο υαλοβάμβακας και τα υπόλοιπα ελαφρύ ξέπλυμα με νερό ενυδρείου.

Ακόμα να προσθέσω ότι και στις 2 αλλαγές νερού που έχω κάνει έβγαλα όλες τις πέτρες και το άδειασμα έγινε με σκούπα βυθού. Το μόνο που βλέπω λάθος είναι ότι η αναπλήρωση έγινε και γινόταν πάντα κατευθείαν από τη βρύση.

Λέμε άστρωτο ενυδρείο το βλέπετε λογικό να είναι έτσι μετά από 8 και πλέον χρόνια λειτουργίας ??? και συντήρηση πάντα με τον τρόπο που περιέγραψα.
Μήπως και λέω μήπως γιατί πραγματικά δεν ξέρω, πρέπει να αλλάζω το βιολογικά υλικά γιατί έχουν δουλέψει τόσα χρόνια ? ή Μήπως πρέπει να συμπληρώσω στα είδη υπάρχοντα γιατί αυτά δεν είναι ικανά να ανταποκριθούν στα λίτρα μου ?

Ειλικρινά δεν σε παρεξηγώ αλλά μην με παρεξηγήσεις και εσύ και αντιστρέφω λοιπόν την ερώτηση σου εγώ θέλω να φιλοξενήσω 2 ή ένα Οσκαρ την κυχλίδα τις φωτό και 1ή2 πελκο...Σύνολο 3 με max5 συγκεκριμένα ψάρια (όχι 5 φάλαινες ) Πόσα λίτρα νερό θέλω λοιπόν για να το κάνω ?? 1000 ?? Εκτός και αν η κυχλίδα μου δεν είναι συμβατή με oscar εκεί όντως έχω θέμα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01809 seconds with 11 queries