Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #113  
Παλιά 29-10-17, 11:56
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Λουκά,
πιστεύω πως δεν χρειάζεσαι φολτερακια και αντλίες
με μία υπερχείλιση στο σαμπ και μια ηλεκτρομαγνητική , συν τον ταχυθερμαντηρα είσαι μια χαρα
και με ΑΣΦΑΛΕΙΑ χωρίς το κίνδυνο της πλημμύρας
Μισο να το σκεφτω ολιγον τι αυτο και επανερχομαι με την οπτικη μου πλευρα
-------------------------

Για τα Χρυσά με σαμπ
Σταματά η λειτουργιά των 2 αντλιών.. έχουμε επιστροφή νερού στο σαμπ τόση μέχρι να ξενερίσει η σωλήνα επιστροφής μιας και βρίσκεται ελάχιστα cm πιο κάτω από την υπερχείλιση...
Αν τοποθετηθεί υπερχείλιση στο διαμέρισμα του σαμπ με σωλήνες είτε μια είτε δυο ώστε να αποφύγω την πλημμύρα αλλά και να μείνει στην στάθμη που πρέπει όταν δεν λειτούργει η αντλία τότε λύνουμε αυτό το θέμα δίχως τα 2α φλοτέρ..
Πρέπει να υπολογιστεί δηλ με το ρόλοι πόση ώρα παίρνει αυτό ώστε ακριβώς μετά να μπει σε λειτουργιά αντλία η όποια θα βρίσκεται μέσα το ενυδρείο στα 2/3 του ύψους για λογούς ασφάλειας (όπως διάβασα) ώστε να βγάλει τα λίτρα που πρέπει μέχρι εκεί που βρίσκεται.
Εδώ βέβαια μπορεί από την μια να μπαίνει το νερό και από την άλλην να βγαίνει.. Αλλά θα πρέπει να μπει βάνα μπροστά από την ηλεκτρομαγνητική ώστε να μπαίνει και να βγαίνει το νερό με την ίδια ροη
Αν δεν γίνει όμως έτσι και περιμένω να τελειώσει υπολογίζω την ώρα και μετά μπαίνει σε λειτουργιά ο χρονοδιακόπτης της ράγας και δίνει ρεύμα στην ηλεκτροβάνα , για να δώσει νερό στον ταχυθερμαντηρα και έπειτα στο ενυδρείο.. και να σταματήσει υπολογισμένα μετά από κάποια ώρα...
Έτσι λογικά από ότι καταλαβαίνω και παρατηρώ μου φαίνεται πιο σωστό αυτό, ή κάνω κάποιο λάθος που δεν έχω δει
Άρα για να το συμμαζέψουμε λίγο...
Βήμα 1ο
Χρονοδιακόπτης--> Σταματάνε οι αντλίες.. (έρχεται το νερό στο σημείο που πρέπει να είναι όταν δεν δουλεύει η αντλία με την υπερχείλιση )
Βήμα 2ο
Χρονοδιακόπτης-->Αντλία/ηλεκτρομαγνητική (12 V) Βγαίνει το νερό
Βήμα 3ο
Χρονοδιακόπτης Ράγας-->Ηλεκτρομαγνητική κεντρικής παροχής-->ταχυθερμαντηρας -->ενυδρείο
Βήμα 4ο
Μπαίνουν σε λειτουργιά οι αντλίες
Και όλα καλά
Βέβαια με την Μεμβράνη που θα μπει για το νερό που θα θέλω στο ενυδρείο το μικρό δεν ξέρω αν αποτελέσει κάποιο πρόβλημα μιας και εκεί πρέπει να παίξω με συνδέσμους ώστε να σπάσω την κοινή πορεία
Για το θέμα αναπλήρωσης μπορεί να μείνει το τιπ που μου είπατε απευθείας απέξω
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 29-10-17 στις 11:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01936 seconds with 11 queries