Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 07-03-11, 12:40
Το avatar του χρήστη ignatios
ignatios Ο χρήστης ignatios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 366
Send a message via Skype™ to ignatios
Προεπιλογή

Δυστυχώς όπως προανέφερα, υπάρχει σοβαρή έλλειψη χώρου. Το ενυδρείο είναι τοποθετημένο μέσα στην κρεβατοκάμαρα και ακριβώς δίπλα από το καλοριφέρ. Βεβαία βρήκα τώρα τρόπο να το αντιμετωπίσω αλλά μάλλον είναι αργά. Μόλις στρώσω το ενυδρείο και γίνει ο κύκλος του αζώτου, θα φροντίσω να βάλω μονωτικό υλικό (μάλλον φελιζολ) στην πλάτη του ενυδρείου ώστε να μην αναβαίνει τόσο πολύ η θερμοκρασία.


Επίσης ήθελα να ρωτήσω, χθες έκανα μια βόλτα στα χωριά και μάζεψα από ένα ποταμάκι κάτι καταπληκτικές πέτρες. Σήμερα της έχω βάλει στο βαρέλι και τις βράζω. Οι πέτρες δεν είναι ασβεστολιθικές (έκανα τεστ και με κεζαπ και με ξύδι). Πότε μπορώ να τις βάλω στο ενυδρείο?


Και τέλος, με βάση ότι έχω ψιλόκοκκο χαλίκι (μαύρο) κάτω και σε συνδυασμό με τις πέτρες που προτίθεμαι να βάλω, τι ψάρια ταιριάζουν σε αυτές τις συνθήκες? Μιλάμε πάντα για 160 λτ ενυδρείο. Τι μου προτείνετε?
Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας έχω ζαλίσει, αλλά νομίζω καλύτερα να ρωτάς παρά να κάνεις λάθη που θα βλάψουν τα ψάρια και τα φυτά.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01443 seconds with 11 queries