Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 03-03-09, 12:55
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια το λοιπόν:

Όσον αφορά τις διαστάσεις όλοι μου είπαν να πάω σε 180 Χ 50 Χ 60 και έχουν δίκιο γιατί από κοντά όταν κοιτάζεις το ενυδρείο κάνει μια παραμόρφωση στο κέντρο οπότε και στο στήσιμο επέλεξα ξύλα δεξιά και αριστερά.
Το ενυδρείο θα ωριμάσει όπως γράφει και ο Πάνος πηγαίνοντας σε κάτι ποιο Γεωγραφικό με τα σωστά φυτά. Προς το παρόν πειραματίζομαι με την τύρφη φυτωρίου στο υπόστρωμα και θα ενημερώσω εν καιρώ για τα αποτελέσματα…
Στο καπάκι ουσιαστικά χρησιμοποιώ την τεχνοτροπία της Juwel με φωτιστικό και καπάκια φτιαγμένα από πολυκαρβονικό. To φωτιστικό είναι η Τ8 έκδοση του FOSI της Kalfex (www.kalfex.gr) που αν αγοραστεί χωρίς λάμπες βγαίνει πάμφθηνα και το έχω μετατρέψει σε Τ5. Το σχέδιο της αλουμινένιας σκάφης του FOS1 επιτρέπει προσαρμογή σε 4 καπάκια από πολυκαρβονικό ή plexi ή PVC. Επιπλέον έχει μπεί συρταρωτά τζάμι στην σκάφη του φωτιστικού αλλά μπορεί και να παραληφθεί με στεγανά ακροφύσια στις λάμπες. Γενικά είναι μια scalable λύση αφού με μικρό κόστος ( 53€ το δίμετρο Τ8 χωρίς λάμπες) μπορεί να βάλει κανείς αλλά 2 τέτοια φωτιστικά και να πάει σε φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων…
Φυσικά αν ψάξει κάποιος ίσως υπάρχουν και άλλα σκαφάκια αλουμινίου που να ταιριάζουν με μικρό κόστος.
Όλα οι άλλες εργασίες εκτός από τον σιδερά και το κόλλημα του tank που είχα βοήθεια έγιναν από εμένα ( και πολύ το ευχαριστήθηκα ) αν και δεν έχουν τελειώσει ακόμη το dimming στον φωτισμό, οι ανεμιστήρες και κάποιο πλαϊνό καπάκι.
Για όσους αναρωτιούνται με την βάση του συνολικά κόστισε περισσότερο από ένα έτοιμο στα λίτρα αυτά αλλά οι συγκεκριμένες διαστάσεις δεν υπάρχουν στο εμπόριο καθώς επίσης και η τρύπα για υπερχείλιση στο πλάι με ανάγκασαν να πάω σε DIY.

Για το φωτιστικό και την τύρφη εν καιρώ θα ανεβάσω χωριστά post.

Για τα μέλη του ΠΣΦΕ φυσικά δεν χρειάζεται ειδική πρόσκληση για καφεδάκι και για να το δούν από κοντά.

Πάντα καλά,
Caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 03-03-09 στις 13:20
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01590 seconds with 11 queries