Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #65  
Παλιά 27-01-17, 00:43
pas4 Ο χρήστης pas4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Ηλία τα tropheus θέλουν πολύ προσοχή στην τροφή τους. Δεν ξέρω αν κάνω σωστά, αλλά φοβάμαι πολύ το οποιοδήποτε μπιλάκι σε αυτά τα ψάρια. Έχουν μεγάλο σε μήκος πεπτικό σωλήνα και είναι πολύ ευαίσθητα στο να πάθουν bloat. Είναι ο μόνος ''πονοκέφαλος'' για αυτά τα ψάρια, καθώς αν δεν το προλάβεις το ένα κολλάει το άλλο και μπορείς να χάσεις όλο το κοπάδι σου. Τα έχουμε ξαναπεί και με τον Κλεόβουλο για το θέμα του ''μπιλακίου'' σε αυτά τα ψάρια και μου αρέσει ''να διαφωνούμε'', ώστε να βγαίνει κάτι θετικό για όλους μας και φυσικά για τα ψάρια μας. Σίγουρα το μπιλάκι μεγαλώνει πολύ πιο γρήγορα ένα ψάρι σε σχέση με το φυλλαράκι. Εγώ προσωπικά δίνω της Tropical 3algae, Tropical spirulina και Tropical spirutabin. Χρειάζονται μικρές ποσότητες τροφής και πάντα να εξαφανίζεται αυτό που ρίχνουμε το πολύ μέσα σε ένα λεπτό. Θα έλεγα το πολύ τρεις φορές την ημέρα. Δεν θα πάθουν κάτι από τη λίγη τροφή (ίσως να μη μεγαλώσουν τόσο γρήγορα), αλλά υπάρχει μεγάλο ρίσκο να δημιουργηθεί θέμα από υπερβολικό τάισμα. Από τις τροφές που έγραψες μόνο τη sera flora θα έδινα. Τις άλλες σίγουρα όχι.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01455 seconds with 11 queries