Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 22-11-14, 11:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπαθατε με, αλλα ξαπλωμενη θα δουλεψει μονο αν δεν ειναι γεματη...
Το co2 ειναι σε υγρη μορφη αλλα στα ενυδρεια το θελουμε σε αερια.
Γιαυτο και οσοι χρησιμοποιουν τροποποιημενους πυροσβεστηρες, τους εχουν ανοιξει ωστε να βρει το "σουρουκι" ωστε να μην τραβαει υγρο απο τον πατο.
Προφανως, αν την βαλουμε στο πλαι, και η βαλβιδα ειναι μεσα στο υγρο co2 δυσκολα θα βγαλει αεριο. Θα φτασει υγρο στο ρυθμιστη πιεσης και μετα θα εκτονωθει. Το πιο πιθανο ειναι να κουβαλησει σκουπιδια στη βελονοειδη και να βουλωσει γρηγορα.

Επειδη ομως οι φυαλες co2 δεν ειναι γεματες μεχρι το λαιμο, αν τις βαλουμε υπο (μικρη) κλιση (οχι ομως οριζοντια) θα δουλεψουν.
Το ποση κλιση εξαρταται απο το ποσο γεματη ειναι, και επειδη δεν φαινεται, γιαυτό λέμε παντα κάθετα.

ΥΓ Πειραματα για το αν βγαζει η οχι αεριο υπο κλιση ειναι επικινδυνα και απαιτουν σχετική εμπειρια.
Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου , γιατί και εγώ στην αρχή αυτή την άποψη είχα, αλλά όταν πήρα την μπουκάλα είδα πως δεν με χωράει όρθια και την έβαλα ξάπλα, τελικά είδα πως δουλεύει και έτσι, γιατί εδώ και ένα χρόνο που την έχω δεν έχω κανένα πρόβλημα, τελικά μάλλον επειδή το co2 φεύγει σε πολύ μικρή ποσότητα μέσα από τον ρυθμιστή γίνεται αέριο ακαριαία. Και να σου πω επίσης , πως όταν έμαθα πως για να βάλεις μια μπουκάλα πυροσβεστήρα σε ενυδρείο θα πρέπει εκτός από το να αντικατασταθεί το κλείστρο με στρόφιγγα, αλλά πρέπει να βγει και το σιφόνι, κατάλαβα πως αυτό πρέπει να γίνει για αυτό τα λόγο, να μη φεύγει το co2 από το πάτο της μπουκάλας που είναι υγρό αλλά να φεύγει από ψηλά που είναι αέριο, τελικά φαίνεται πως δεν είναι απαραίτητο, και από συζητήσεις με άλλους φίλους που δεν έβγαλαν τι σιφόνι δείχνει να λειτουργεί το ίδιο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01520 seconds with 11 queries