Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 23-03-10, 09:49
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Τεχνιτή λίμνη για ΚΟΙ θα φτιάξει ο φίλος. Εσύ Γιάννο και εγώ έχουμε γούρνες.

Ο σκοπός της κατηγορίας εξ' αρχής ήταν για να ανεβάσει επίπεδο στον τομέα της τεχνιτής λίμνης, ακολουθώντας τις καινούριες και παλιές τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται στον τομέα παγκοσμίως από χιλιάδες φίλους του είδους. Αυτοί οι άνθρωποι για πολλά χρόνια τώρα έχουν αναπτύξει πολλούς μηχανισμούς ώστε να αντιμετωπίσουν τα διάφορα προβλήματα που υπήρχαν. Οι συγκεκριμένοι φίλοι, είναι αυτοί που διατηρούν λίμνες για πάρα πολλά χρόνια, επενδύοντας δεκάδες χιλιάδες ευρώ στην αγορά συγκεκριμένων σπανίων πικιλιών ψαριών που σίγουρα δεν θα' θελαν να τα κάνουν πειραματόζωα. Από πού και ώς πού έρχεσαι εσύ ή εγώ να πούμε ότι αυτές οι τεχνολογίες ή μηχανισμοί είναι άχριστοι? Με τα λεγόμενα σου απλά παίρνεις τον τομέα πολλά χρόνια πίσω, ιδιαίτερα αφού μιλάμε για λίμνη με ΚΟΙ.

Η αλήθεια είναι ότι με έχει κουράσει πάρα πολύ η όλη αυτή αντιπαράθεση, η διαστρέβλωση ή η μερική χρήση των λεγομένων μου, σε κάθε γραμμή κειμένου που ποστάρω. Είπα εγώ ποτέ ότι η συγκεκριμένη λίμνη για ΚΟΙ θα έχει βάθος 50εκ? Αν ναι, βρείτε την παράγραφο αυτή και επισυνάψτε την στο ποστ σας.

Έστω, παίρνω την παρατήρηση του Άντρου για το βάθος των 120εκ. σαν παράδειγμα. Στην συναπτόμενη φώτο, απλά το ύψος του κάθετου σωλήνα 60εκ. Μίλησα μόνο για το ύψος του κάθετου σωλήνα στα 50εκ. περίπου.

Αν επίσης υπολογιστεί ο χώρος του φίλτρου, τότε ίσως να μιλάμε για 2 κυβικά μέτρα νερού. Οπότε υπάρχει χώρος και για μηχανικό αλλά και επαρκέστατο βιολογικό καθάρισμα. Η πίεση δε των 60εκ. βάθους νερού είναι εξαιρετικά δυνατή, ώστε να ξεμείνεις από νερό. Σε παρασέρνει και εσένα τον ίδιο το ρέμα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond1 part.jpg
Εμφανίσεις:  500
Μέγεθος:  23,0 KB  
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01840 seconds with 12 queries