Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #49  
Παλιά 10-09-09, 13:06
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιοτατο ειναι!!! για να δεις ολοκληρωμενη εικονα ομως ασε τα φυτα να ανακαμψουν και να αναπτυχθουν!
θα δειχνει υπεροχο!
Αυτο περιμενω ... την ανακαμψη!! Οι υποψιες μου για τη διαχυση του διοξειδιου επιβεβαιωθηκαν! Δεν εκανε τη δουλεια του σωστα αφου ... ειχε "μπουκωσει" ... παλι ... αρα πηρε και αυτο ποδι και αντικατασταθηκε με ενα τετοιο τοποθετημενο μπροστα στη ροη του φιλτρου ωστε οι φυσαλιδες να πηγαινουν παντου!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο, αστο τωρα να συνελθει και την Δευτερα ερχομαι για την φωτογραφιση.
Η αμμωνια πιθανον να προηλθε απο την αναταραχη στο υποστρωμα και το σοκ των φυτων. Γενικα αμα βαζεις συνεχεια χερι μεσα αυτα συμβαινουν. Δικαιολογεισαι βεβαια γιατι σου προεκυψε διαγωνισμος εκει που δεν το περιμενες και τρεχεις να φτιαξεις το layout μεσα σε 1 εβδομαδα.
Κακως παντως...το ενυδρειο σου ετσι οπως ηταν απο πριν ηταν αξιοπρεπεστατο και τουλαχιστον φαινοταν οτι ηταν ωριμο.Τζαμπα αγχωθηκες. Ενα ελαφρο κλαδεμα και σε 10 μερες θα ηταν τζαμι.

Παρολα αυτα πρεπει να ομολογησω οτι αυτο που εφτιαξες τωρα ειναι μακραν το καλυτερο στησιμο απο τα προηγουμενα. Μακαρι να ειχες κι αλλο χρονο να δεσει με τα φυτα και να εβαζες κι ενα γρασιδι.

Οσο για κορυφες, εμπειρους, επιστημονες κλπ ...το αφηνω ασχολιαστο. Οπως λεω και στο προφιλ μου "μολις εξυσα την επιφανεια"...κι ακομα στο ξυσιμο ειμαι
Τωρα ... το πλακωνω σε καλη λιπανση ... και ο ... Θεος βοηθος ... Την αλλαγη δεν την εκανα για το διαγωνισμο! Επιτελους τα δισκακια μου αποφασισαν να ζευγαρωσουν! Ετσι αναγκαστηκα να αποχωριστω τον αγαπημενο μου δισκο αφου ... ετρωγε το ξυλο της χρονιας του! Πια εμεινε το ζευγαρι και δεν ηταν αναγκαια τοσα πολλα ξυλα στους δισκους... Ετσι αφαιρεσα πολλα ... και ενα μου εκανε "κλικ" οτι θα ηταν ομορφο στο φυτεμενο! Το ... ενα εφερε το αλλο και ... καταληξαμε εδω!
Αν και εμενα μου αρεσει ετσι οπως εγινε ... πιστευω οτι η αμμωνια προεκυψε απο το ανακατεμα του υποστρωματος οπως σωστα ... λες ... αφου το φιλτρο λειτουργουσε συνεχεια και ουτε το πειραξα καθολου! Δυστηχως την "νυφη" την πληρωσαν οι γαριδες ... που πολλες δεν αντεξαν!
Ξυσε την επιφανεια ... και συνεχισε το ξυσιμο ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucky13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ καλύτερα που μαζεψες τα ξυλα απο την μια μερια, τωρα πρεπει να παρουν μπρος για να δεις πως θα βγει, αν και πιστευω οτι εχεις αρκετα ηδη για τοσο μικρο ενυδρειο και ειναι αρκετα δυσκολο να δείξουν ολα ωραια και να ταιριάξουν. Επισης αυτο πισω δεξια επειδή δεν μπορω να καταλαβω απο τις φωτος ειναι το Myriophyllum το κοκκινο?!
Πισω ... δεξια το "κοκκινακι" ειναι ... Cabomba furcata!! Απο την μια πλευρα ... συμφωνω οτι ηδη υπαρχουν πολλα φυτα ... απο την αλλη πολλες φορες εχω την αισθηση οτι θα μπορουσε να "χωρεσει" και αλλα και μαλιστα να "δειχνει" ομορφο!

Special thanks στον Σταυρο που με βοηθησε να ξεπερασω το "συνδρομο της μπλυξας"
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01937 seconds with 11 queries