Θέμα: Η λίμνη titi
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 10-05-12, 21:51
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παρακαλώ τα φώτα σας και πάλι.
Δύο θέματα.
1. Από τα τέσσερα ψαράκια μου, βλέπω μόνο τα τρία. Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι τις δεκάδες γάτες που γυροβολούν στη λιμνούλα μου. Πίνουν νερό και λιάζονται στην ακτή. Δεν μου ανήκουν και δεν τις ενθαρρύνω να παραμείνουν γιατί είναι υπερβολικά πολλές και μόνο ζημιές κάνουν. Δεν τις διώχνω όμως γιατί δεν ξέρω πως να το κάνω (μετά από δεκάδες προσπάθειες κατάλαβα ότι είναι και ξεροκέφαλες) και από την άλλη έχω χρόνια να δω τρωκτικά (ζωντανά), για να μην αναφέρω ότι μου συμπεριφέρονται σαν να με φιλοξενούν αναγκαστικά στο δικό τους σπίτι. Είπα να φιλοξενήσω αυτά τα ψαράκια κι όχι να τα κάνω τροφή τα δύσμοιρα.

2. Δεν ξέρω τι με φώτισε. Όσο ασχολούμουν με το αδικοχαμένο χρυσόψαρο είπα να κάνω μετρήσεις. Βρήκα το PH με τιμή 10 και ίδρωσα μέχρι να ψαρέψω τα ψαράκια μου και να τα στείλω σε κλειστό ενυδρείο, αφού φοβάμαι ότι θα τα ξεκάνω σύντομα. Δεν έχω δυστυχώς καμία εμπειρία και φοβάμαι μήπως αντιδράσω σπασμωδικά. Τι κάνω στραβά;
__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01399 seconds with 11 queries