Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #86  
Παλιά 21-07-17, 00:09
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μην ασχολεισαι με το πεχα.ασχολησου με τα νιτρωδη και τα νιτρικα σου.
αν βλεπεις πως εχεις οτιδηποτε πανω απο μηδεν στα νιτρωδη θα κανεις αλλαγη νερου ωστε να μηδενισουν.

τα νιτρικα μην τα αφηνεις να ανεβαινουν πανω απο 15.

παρε ενα prime να το εχεις για περιπτωση αναγκης,και παρε και ενα βαρελακι τροφιμων για να ετοιμαζεις το νερο της αλλαγης σε αυτο με αεραντλια.

το γεγονος οτι κρυβεται το ψαρι οταν αναβουν τα φωτα δειχνει στρες.
λογικο ειναι μετα απτην ταλαιπωρια,και πιο λογικο αν υπαρχουν ακομα ανεβασμενα νιτρικα η νιτρωδη.

μεχρι να συνελθει το ψαρι εντελως,μην αναβεις φωτα.
βαλε το ενυδρειο σε καποια θεση που να δεχεται φυσικο φως απεξω(οχι απευθειας ηλιακο) και αστο εκει.

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το μεταφερεις σε ενα 60αρι ενυδρειο το ψαρι.

καλυτερα φαινεται απτο πρηξιμο.εκανες αλλη θεραπεια? (με μελαφιξ πχ)
αν δεν εκανες καντου.
το οτι τρωει εστω και λιγο καλο ειναι.
σκορδοζουμο δεν χρειαζεται να παρεις απο πετσοπ.
θα παρεις μια σκελιδα σκορδο και θα τη λιωσεις σε ενα ποτηρακι με λιγο νερο του ενυδρειου.θα την αφησεις εκει μεσα για κανα μισαωρο μεχρι να θολωσει καλα το νερο στο ποτηρι,θα το σουρωσεις και θα μουλιασεις την τροφη του σε αυτο το νερο.και με αυτη θα το ταισεις ελαφρα.
Δυστυχώς η μια μαλακια διαδέχεται την αλλη και δυστυχώς δεν το βλέπω να τη βγαζει καθαρη,ο μόνομαχος
Λοιπον,σήμερα μόλις εκανα μέτρησεις και μετραω Νιτρωδη-μηδεν, Νιτρικα-Σχεδον μηδεν και πως μου ήρθε και μετραω αμμωνία και τη βρηκα στο..... 1mg/l.
Τι να πω?
Είμαι πολύ απογοητευμένος.
Υποψιάζομαι οτι στην προσπαθει μου να ταΐσω το ψάρι ενω αυτο δεν τρώει, επιμένοντας ρίχνω περισσότερη τροφη και απο αυτο να ανεβαζει αμμωνία.
Τελος παντων κανω μια μεγάλη αλλαγή νερου ακριβως στην ίδια θερμοκρασία αλλα δυστυχώς με μεγάλη διαφορά στο ph.
Δηλαδή, το ph του 20λιτρου μονομαχοενυδρειου ηταν στο 6 (κίτρινο στο ph τεστ της api) και το νερό που μπήκε στην αλλαγη ηταν πανω απο 7, κοντά στο 7,2.
Πιθανον το ψαρι να επαθε οσμοτικο σοκ.
Παντως η συμπεριφορά του δεν αλλαξε. Κάθεται στην επιφάνεια του νερου και μόλις πλησιάσω το ενυδρείο, την κανει για το βυθο.

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01691 seconds with 11 queries