Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #295  
Παλιά 27-11-15, 22:21
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Δυστυχώς λόγω υποχρεώσεων δεν μπόρεσα να είμαι αρκετά συνεπής κατά το τελευταίο χρονικό διάστημα στην ενημέρωση για την λειτουργία του ενυδρείου.

Συμπληρώνω 3 χρόνια από την λειτουργία του Μεσογειακού ενυδρείου μου και αποφάσισα να κάνω ένα εκτεταμένο αφιέρωμα μαζί με φωτογραφίες στην λειτουργία και τον τρόπο διατήρησης του προκειμένου να ανανεώσω το ενδιαφέρον αλλά και να προσπαθήσω να βοηθήσω και άλλους να συμπορευτούμε στην δύσκολη αυτή πορεία του χόμπι μας.

Βασικό λοιπόν στοιχείο κάθε ενυδρείου είναι ο τεχνολογικός μας εξοπλισμός.
Όσο υψηλών ή χαμηλών δυνατοτήτων (τις περισσότερες φορές λόγω έλλειψης χρημάτων) και αν είναι, πιστεύω ότι αποτελεί το βασικό στοιχείο για την διατήρηση των ζώντων οργανισμών που φιλοξενούμε.
Στην παρακάτω φωτογραφία λοιπόν έχω τον ηλεκτρικό – ηλεκτρονικό μου εξοπλισμό.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06797.jpg
Εμφανίσεις:  262
Μέγεθος:  40,0 KB


Ηλεκτρικός πίνακας.
Προγραμματιζόμενο πολύμπριζο 4 θέσεων με επιπλέον 2 θέσεις (μη προγραμματιζόμενες) σε μία εκ των οποίων έχω επιπλέον χρονοδιακόπτη.
Τα υπόλοιπα πολύμπριζα που τροφοδοτούν τον ηλεκτρικό μου εξοπλισμό.
UPS συνδεδεμένο με 1 από τους κυκλοφορητές καθώς και με το προγραμματιζόμενο πολύμπριζο για να μην χάνει τα δεδομένα του.
Εντός του ντουλαπιού που βρίσκεται το σάμπ έχω τις μπρίζες που τροφοδοτούν με ρεύμα τα ηλεκτρικά του σάμπ.



Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06806.JPG
Εμφανίσεις:  240
Μέγεθος:  75,3 KB


Γενικά σε αυτό τον τομέα δεν έχω κάνει αλλαγές από τον αρχικό σχεδιασμό. Σε περίπτωση αλλαγής ηλεκτρικών συσκευών το μόνο που έχω να κάνω είναι να αλλάζω το πολύμπριζο τροφοδοσίας.
Γενικά είναι ένα πολύ ευέλικτο σύστημα και μπορώ να το προσαρμόσω εύκολα στις απαιτήσεις μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01555 seconds with 12 queries