Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #293  
Παλιά 02-09-15, 22:00
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό φθινόπωρο σε όλους.

Η αλλαγή έχει αρχίσει να φαίνεται ήδη στη θάλλασα με αλλαγή θερμοκρασίας κυρίως.

Στο διάστημα που πέρασε από την τελευταία ανάρτηση το ενυδρείο προχωρά και εξελίσσεται.
Στο θέμα της φίλτρανσης το ATS με μικρομετατροπές κυρίως ως προς τον φωτισμό πάει καλά. Επίσης έχω κάνει ρουτίνα την προσθήκη λευκού ξυδιού (άνθρακα δλδ). Ήδη εδώ και καιρό τα ΝΟ3 έχουν πάρει σταθερά την κατιούσα.
Έχουν αλλαχθεί οι ρουτίνες του ταΐσματος προς το ελαφρύτερο. Η πρακτική έδειξε ότι αυτό βελτίωσε παραιτέρω την "υγεία" του ενυδρείου, βεβαίως την τσέπη μου, αλλά ελάφρυνε και το πρόγραμμα συντήρησης του ενυδρείου.
Προστέθηκε επιπλέον βράχος έτσι ώστε η διαμόρφωση του βράχου να είναι όπως όταν ξεκίνησα. Βέβαια χρειάζομαι λίγο ακόμη αλλά είμαι πολύ επιλεκτικό στο τι βρίσκω και τι χρησιμοποιώ.
Προστέθηκαν ακόμη μερικά ψαράκια από ήδη υπάρχοντα είδη αλλά και 1 - 2 καινούρια. Φαίνεται να πηγαίνουν καλά, ήδη τρώνε έτοιμες τροφές και μάλιστα με βουλιμία.
Δυστυχώς πριν από 2 μήνες έχασα τον βασιλιά του ενυδρείου μου, ένα αρσενικό Thalassoma pavo το οποίο ήταν από τα πρώτα ψάρια μου (2,5 χρόνια). Θέλω να πιστεύω ότι ήταν από γειρατιά αν και ήταν ζωηρό μέχρι τα τελευταία του.
Εξαιτίας αυτού έκανα το πείραμα της φύσης που τόσο καιρό μόνο διάβαζα ότι συνέβαινε. Πρόσθεσα 1 μικρό θηλυκό και μετά από 1 μήνα και κάτι το ήδη υπάρχον μεγάλο θηλυκό μετατράπηκε στα χρώματα και στις συνήθειες σε αρσενικό.....ΤΕΛΕΙΟ.
Επίσης προστέθηκαν μερικά σφουγγάρια κάποια λίγα κοράλλια και να δούμε τι άλλο θα μπορέσει να προστεθεί ακόμη.
Η αναζήτηση γοργονίας βέβαια συνεχίζει να είναι διαρκής.........
Μέχρι να μπεί για τα καλά ο χειμώνας σκέφτομαι ακόμη μερικές προσθήκες για περαιτέρω εξέλιξη.
Χρωστάω βέβαια φωτογραφίες και βίντεο αλλά σκέφτομαι για το επόμενο διάστημα μπας και βρούμε καμιά μηχανή της προκοπής...

Φιλαράκι κρίμα για τον ψαρουκλη.... βέβαια τα άλλα ψάρια πρέπει να είναι πολύ άπλα τώρα!!!!

Σου έχω ένα κοραλακι ακόμα αλλά πρέπει να έρθεις να το συλλέξουμε με θρησκευτική ευλάβια.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01574 seconds with 11 queries