Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #288  
Παλιά 20-04-15, 11:29
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Δεν είπα οτι δεν κάνει να έχει μπλε λεντ, απλά έχω διαβάσει στο algaescrubber.net, το οποίο το έχω διαβάσει ολόκληρο , στα φόρουμ, οτι απο δοκιμές που έχουν κάνει δεν έχουν δει κάποια διαφορά χρησιμοποιώντας και μπλε λεντ και προτείνουν μόνο κόκκινα, θεωρώντας, χάσιμο φωτός τα όποια μπλε λεντ βάλουμε!!
Αρχικά είχε διαπιστωθεί καλύτερο πιάσιμο της turf, όταν χρησιμοποιούσαν 8:1, αλλά πλέον όχι..
Έτσι και αλλιώς αν επιλέξεις 8:1 δεν είναι και καμιά φοβερή "απώλεια"...
Πιο πολύ το ανέφερα, καθώς η λάμπα του Samian έχει διάφορα χρωματάκια τα οποία δεν βοηθούν..
Επίσης τα specs από το 2013 και μετά προτείνουν και λιγότερα watt αν χρησιμοποιούμε λεντ, σε σχέση με παλιότερα, δίνοντας περισσότερη βάση στη ροή!!

Έχω χρησιμοποιήσει αυτά τα πάνελ που φαίνονται και στις παραπάνω φωτός, και των 9 και των 14w τα οποία έχουν αρκετά μπλε λεντ, με πολύ καλά αποτελέσματα και κατέληξα σε αυτά τα flood, με καλύτερα αποτελέσματα!! Πιο παχιά turf!! Δεν είναι ειδικά φώτα για ATS, απλά flood lights...
Με τα πάνελ, είχα πάλι ανάπτυξη, απλά δεν μπορούσε να γίνει παχιά αρκετά και αν την άφηνα περισσότερο χρόνο, το εσωτερικό της, όταν την καθάριζα άρχιζε να κιτρινίζει.. πήγαινε για σάπισμα.. απλά καθάριζα πιο τακτικά...
Τα flood έχουν περισσότερη ένταση και φτάνουν αρκετά βαθιά..
Έχω δοκιμάσει και αυτά που είναι 8:1 και έχουν λίγο πιο μωβ φως, βασικά ένα μόνο σε μία πλευρά και ήταν μια χαρά!! Ίδια ανάπτυξη όσο και στην άλλη πλευρά!!

Με DIY δεν έχω ασχοληθεί καθόλου, έχει φτιάξει όμως φίλος μου στην Αθήνα, με reef 10 χρόνων, 3χρόνια πριν με 3w λεντ και πήγε μια χαρά.. έχουν αρκετή ισχύ να φτάνουν αρκετά βαθιά στην άλγη και να μην έχεις σαπίσματα στην βάση της, με αποτέλεσμα να γραπώνεται αρκετά καλά και να μην ξεκολλάει... Απλά δεν υπάρχει απόλυτα οποιόμορφη κάλυψη.. Απο πέρυσι, πήγε και αυτός σε 8:1 flood φώτα... Με τα flood 10 και 20w μπορείς να τα μετακινήσεις προς πίσω ώστε να ρυθμίσεις φωτεινότητα και επιφάνεια κάλυψης και δίνουν μία 100% ομοιόμορφη ορθογώνια επιφάνεια, ακριβώς εκεί που υπάρχει η ροή...
Σε εμένα η άλγη ήταν ακριβώς το ίδιο παχιά και πράσινη σε όλη την επιφάνειά της με τα flood μόνο...

Μία τετράδα 3w led , τα οποία πιάνουν ίδια επιφάνεια με αυτή ενός 10w flood, είχαν σχεδόν ίδια αποτέλεσματα σε εμένα και στον φίλο μου, απλά στα flood, το φώς είναι πιο εστιασμένο και δεν διασκορπίζεται όπως στο DIY των 3w λεντ.. Αλλά είναι και θέμα κατασκευής και φακών που θα βάλεις στα λεντ..

Γενικά πάντως πιστεύω λίγη σημασία έχουν όλα αυτά, έχω δει ATS με 1002 διαφορετικά φώτα.. αν έχεις άλγη να φυτρώνει αυτό είναι το ζητούμενο.. Απλά προσπαθείς να έχεις την κατασκευή σου, όσο πιο μαζεμένη και αποδοτική γίνεται...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01696 seconds with 11 queries