Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #287  
Παλιά 20-04-15, 09:47
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία, καλή αρχή Samian!!! Βλέπω να πρασινίζει!!!
Σίγουρα το φως είναι ακατάλληλο γενικά για ATS, μετά τις τελευταίες μελέτες τα μπλε λεντ έστω και σε μικρή αναλογία, δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω...
θα σου πρότεινα να επικεντρωθείς αποκλειστικά σε κόκκινα λεντ!!
Θες τετράγωνο/ορθογώνιο φωτιστικό για το καλύτερο αποτέλεσμα, ώστε να σου πιάνει το μεγαλύτερο εμβαδόν και να υπάρχει ομοιόμορφη κάλυψη!!
Τα καλύτερα είναι ή τα panel ή τα flood... Τα πάνελ είναι συνήθως όχι τόσο ισχυρά τα λεντάκια τους, όμως είχα θαυμάσια αποτελέσματα με μερικά, όπως αυτά που φαίνονται στις φωτός παρακάτω.. Με τα flood, η turf ήταν πιο παχιά από ποτέ!!
Επίσης για το αλάτι, όντως πιάνουν οι λάμπες, σου δείχνω παρακάτω τι έχω φτιάξει πριν 4-5 μέρες, για το νέο μου ενυδρείο..
Είναι λίγο tank, και πλατύ, αλλά άφησα χώρο μήπως και βάλω τα flood που είχα και στο παλιό μου sump...
Δεν το έχω τελειώσει ακόμα, από πάνω μπαίνει καπάκι στα διαμερίσματα των φωτών και από ένα μικρό ανμιστηράκι σε κάθε ένα, για απαγωγή της θερμοκρασίας από τα φώτα, καθώς το κρύο του νερού με το ζεστό από τα φώτα, δημιουργούν και θάμπωμα που δεν το θέλουμε...
Στην προηγούμενη κατασκευή, όλα τα μέρη τα είχα κάνει σάντουιτς, με διπλά φύλα πλέξιγλας και ανάμεσά τους είχα βάλει αλουμινόχαρτο, το οποίο ήταν αεροστεγώς μονωμένο λόγω της κόλλησης και είχα την μέγιστη αντανάκλαση του φωτός εσωτερικά, χωρίς να βγαίνει καθόλου φως έξω... Τώρα θα βάλω αλουμινόχαρτο εσωτερικά, καθώς βαριόμουν να κάνω την φασαρία του παλιού
Είσαι μάστορας θα την βρεις την άκρη... Τα οφέλη όταν σου σταθεροποιηθεί είναι τεράστια!!
Είθε να σου βγαίνει με το κιλό η turf σύντομα Καλή συνέχεια!!
Αυτο φιλε για τα μπλε λεντ που γραφεις, εχεις καποια πηγη; μεχρι τωρα ηξερα οτι ιδανικο ειναι 4 'η 8 κοκκινα προς 1 μπλε.


Επισης δωσε καποιο λινκ απο αυτα τα flood turf φωτιστικα που γραφεις, γιατι οτι ετοιμο δοκιμασα δεν συγκρινετε με τα diy 3watt που εφτιαξα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01616 seconds with 11 queries