Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 05-12-14, 14:44
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Δυστυχώς το κόλλησα το μικρόβιο του reef κι εγώ!! Βέβαια ξεκινάω μόνο με 60 λίτρα τα Χριστούγεννα, καθώς μου έχουν έρθει όλα τα συμπράγκαλα!! Είχα φτιάξει ένα μικρό sumpάκι για το 15λιτρο με plexiglass (το ξέρω υπερβολή...) και καλυπτόταν η αναπλήρωση..
Το νεράκι κατέβαινε από το ενυδρείο με ένα overflow box που έφτιαξα με πλέξιγλας (κάτω από το δοχείο αναπλήρωσης δεξιά), κατευθείαν στο αριστερό αποσπώμενο ορθογώνιο κουτί που είχε στο πάνω μέρος αποσπώμενο κουτάκι με ενυδρειακό βαμβάκι, το οποίο είχε τρύπες και έπεφτε το νερό σαν βροχή σε siporax, στην συνέχεια έβγαινε από το κάτω μέρος και πέρναγε από το κινέζικο σκιμεράκι των 5 ευρώ , το οποίο κάτι έβγαζε αφου του μείωσα λίγο το ύψος, μετά πέρναγε με κλίση από ένα 10χ10cm κομμάτι τροχισμένο αποσπώμενο πλαστικό, στο πάνω μερος του οποίου είχα ένα καπάκι με κόκκινα λεντ και έκανε την καλύτερη δουλειά, μαζεύοντας αρκετή καταπράσινη turf άλγη και κατέληγε στον χώρο της αντλίας επιστροφής, όπου μετά από 5-10 δευτερόλεπτα λειτουργίας προσάρμοζα το μουκάλι της αναπλήρωσης!! Έτσι ήμουν αυτοματοποιημένος για μια βδομάδα τουλάχιστον, καθώς το καλοκαίρι έλειπα αρκετα..
Στο καπάκι ανεμιστηράκι 10cm με STC...
Μόνο η τροφή δεν ήταν αυτοματοποιημένη, να ναι καλά η γειτόνισα..
Τάιζα υπεραρκετά, και τα νιτρικά πάνω από 5ppm δεν είχαν φτάσει ποτέ, ακόμα και μετα 25 ημερών χωρίς αλλαγή νερού!!
Με την ίδια λογική φτιάχνω το sump για το reef μου, πίσω ακριβώς από το ενυδρείο το οποίο έχει και 3 δοσομετρικές!!
Κατέληξε σαν μινι παρουσίαση, σορρυ, απλά μπορεί να έδωσα καμια ιδέα ακόμα και για λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο!!
Από τον Σεπτέμβρη το έβγαλα λόγω 10 απνέξυπνων δαχτύλων 2 χρονών ανηψιάς Και έιμαι με ένα εξωτερικό φίλτρο μόνο πάνω από το ενυδρείο όπου είναι και η αναπλήρωσξ και βολεύει!!
Όπου να ναι βάζω και μία μικρή σμέρνα στο μεγάλο μου μεοσγειακό όπου θα ακολουθήσει και παρουσίαση!!
Είθε η αλμύρα να είναι αρκετή στο σπίτι σου φίλε μου
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sump3.jpg
Εμφανίσεις:  649
Μέγεθος:  98,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sump6.jpg
Εμφανίσεις:  646
Μέγεθος:  105,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sump9.jpg
Εμφανίσεις:  622
Μέγεθος:  79,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01646 seconds with 12 queries