Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 10-05-09, 19:00
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή Εμπρός στον αγώνα....

Ένας πρώην σκουπιδότοπος έκλεισε εδώ και πολλά χρόνια και στη θέση του έγινε περιβαλλοντολογικό πάρκο, αναψυκτήριο και ένα φράγμα το οποίο δημιούργησε λίμνη.

Κατά τη γνώμη μου πολλά ακόμα μπορούσαν να γίνουν ή να βελτιωθούν (πάρα πολλές πάπιες-χήνες με ότι συνεπάγεται, απελπιστικά μεγάλος αριθμός από ευτραφής χελώνες με κόκκινο αυτί, λίγη παραλίμνια χλωρίδα και διάκοσμος-αρχιτεκτονική, χωρίς πρόσβαση πιο κοντά στο νερό... γενικά όταν το ζεις συχνότερα αρχίζεις να θέλεις να το δεις καλύτερο και φυσικότερο) αλλά ας μην είμαι γκρινιάρης, έχουν γίνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση ειδικά σε σχέση με το τι ήταν η περιοχή....

(Μέσα στο φράγμα ζούν και ψάρια ιδιαίτερα σεβαστού μεγέθους τα οποία πολύ θα ήθελα να μου πει κάποιος εάν ξέρει τι είναι. Μαλλον για κυπρίνους τα βλέπω αλλά πάλι...)

Κάτι αντίστοιχο θα μπορούσε να γίνει και στην Περαία στην περιοχή "Μάνα" και να χαιρόμαστε άλλη μιά λίμνη. Το έχω προτείνει εγράφως στις τοπικές αρχές προ +2ετίας αλλά μάλλον είναι άλλες οι προτεραιότητες του δήμου Θεραϊκού.

Χώρος υπάρχει, παράδειγμα σε κοντινό δήμο υπάρχει για να δούμε το "πως" και να αποφύγουμε τυχών λάθη, πολιτική βούληση όμως δεν βλέπω να παίζει.

Τι λέτε κάνουμε "κίνημα" να φτιαχτεί μια λίμνη;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01489 seconds with 11 queries